“Filip Tremac, hrvatski poduzetnik s londonskom adresom, nakon godina iskustva u savjetodavnim i operativnim ulogama u međunarodnom poslovnom okruženju postao je prvi Hrvat koji je pokrenuo Search Fund „MACI Search Capital“ i time se upisao među rijetke koji su ostvarili ovakav pothvat”, stoji u dopisu medijima.
“Moj cilj oduvijek je bio postati poduzetnik, a Search Fund model mi se učinio kao prikladan put za mene te zanimljiva alternativa tradicionalnom startup pristupu, jer je fokus na etabliranim, profitabilnim tvrtkama u rastućim industrijama“, ističe Tremac u priopćenju. Inače, osnivač MACI Search Capitala je alumnus FSB-a u Zagrebu, London Business School-a te bivši konzultant u McKinsey & Company gdje se i upoznao sa Search Fund modelom i to, kako piše u priopćenju “sasvim slučajno, tijekom studija u Londonu, kad mu se pružila prilika raditi s osnivačima fonda Blue Knot Partners”.
Inače, pojašnjava se u dopisu medijima, “Search Fund model nastao je 1984. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, na Stanfordu, te je specifična niša unutar šireg svijeta private equity-a. Za razliku od klasičnih fondova privatnog kapitala koji ulažu u više tvrtki i angažiraju vanjski menadžment, Search Fund osniva pojedinac („searcher”) s ciljem da preuzme ulogu CEO-a nakon akvizicije jedne profitabilne tvrtke. To znači individualni pristup prema svakom prodavatelju, što veliki fondovi ne mogu ponuditi, a iznimno je bitno za vlasnike koji su gradili svoju tvrtku desetljećima. Cijeli proces podijeljen je u pet faza, od prikupljanja početnog kapitala, preko identifikacije i akvizicije ciljne tvrtke, do njenog operativnog vođenja i eventualne prodaje. Investitori inicijalno ulažu u ‘search’ fazu tijekom koje osnivač pretražuje tržište u cilju pronalaska odgovarajuće tvrtke, a tek nakon pronalaska odlučuju žele li sudjelovati u samoj akviziciji s dodatnim kapitalom.”
MACI Search Capital okuplja 16 međunarodnih investitora, među kojima su i bivši uspješni „searcheri“ te renomirani institucionalni fondovi i „family office-i“, kaže se nadalje u priopćenju i dodaje da je “među najistaknutijima Simon Webster – pionir koji je prvi pokrenuo Search Fund izvan SAD-a”.
Ukupni kapacitet fonda za akviziciju je 50 milijuna eura, tvrdi se u priopćenju. “Uspjeh ovog modela ne temelji se samo na kapitalu, već i na podršci i mentorstvu investitora koji su svojim iskustvom u poziciji pomoći osnivaču fonda u akviziciji i vođenju tvrtke“, objašnjava osnivač.
Nadalje, Filip Tremac nudi statistike, te kazuje “statistički gledano, čak 65% search fondova uspješno akvizira tvrtku, a medijalni godišnji povrat za investitore premašuje 30%, što ovaj model čini iznimno atraktivnim”.
Kako se navodi u dopisu, “kad je riječ o profilu ciljne tvrtke, MACI Search Capital traži profitabilne tvrtke s * godišnjom EBITDA-om (zarada prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije) između 1 i 10 milijuna eura, „business-to-business“ fokusom, pozitivnim trendom rasta prihoda, dvoznamenkastom maržom te niskom potrebom za kapitalnim ulaganjima za održavanje trenutačnog poslovanja.
Pri tom se “pretraga prvenstveno fokusira na tržišta Ujedinjenog Kraljevstva, te Hrvatske i Slovenije”. “Iako je ovaj model još uvijek relativno nepoznat u Hrvatskoj, vjerujem da ima velik potencijal, posebno kao alternativa za vlasnike obiteljskih tvrtki koji traže nasljednika i žele osigurati kontinuitet poslovanja koje su gradili desetljećima“, kaže Tremac u priopćenju i dodaje “u narednim mjesecima fokus će biti na pretraživanju tržišta, razgovorima s vlasnicima i analizi najperspektivnijih prilika. U Search Fund svijetu, uspjeh je često pitanje ustrajnosti. Uz tisuće ostvarenih kontakata i odbijenica presudna je sposobnost da se u pravom trenutku prepozna i iskoristi dana prilika.
“Trenutno sam potpuno fokusiran na pronalazak i akviziciju tvrtke, a dugoročno, želja mi je potaknuti i druge u regiji da razmotre ovaj model kao svoj poduzetnički put“, zaključuje Tremac u dopisu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu