Kad su krajem studenog u Južnoafričkoj Republici znanstvenici objavili da su otkrili novu varijantu koronavirusa, koja je toliko različita od ostalih da je zaslužila vlastito ime – omikron-varijanta, liječnici i znanstvenici diljem svijeta postali su veoma oprezni.
Uz to što su informacije iz JAR-a govorile o tome kako se ova varijanta širi brže, ima nešto drugačije simptome i brojne mutacije, nitko zapravo nije znao kako će ta varijanta utjecati na tijek pandemije.
U međuvremenu je omikron-varijanta detektirana u više od 60 zemalja diljem svijeta, a u nekim dijelovima čak je i po učestalosti, pretekla do sad dominantnu delta-varijantu, piše Zimo.
Kako se tijekom proteklih tjedana mnogo raspravljalo o podrijetlu i nastanku ove varijante, kao i o posljedicama njenog širenja diljem svijeta, prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju NZJZ AŠ i pročelnica Katedre za medicinsku mikrobiologiju i parazitologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te voditeljica Referentnog mjesta RH za testiranje na SARS-CoV-2 i predsjednica Hrvatskog društva za kliničku mikrobiologiju HLZ-a, u prosinačkom izdanju Liječničkih novina objavila je zanimljiv članak u kojem je na jednom mjestu sažela sva dotadašnja saznanja, ali i dala procjenu što bismo mogli očekivati od omikron-varijante.
Omikron je već varijanta koja izaziva iznimnu zabrinutost. Za varijante koje izazivaju zabrinutost postoje znanstveni dokazi da su hiperinfektivne, a također mogu izbjeći učinku cijepljenja i lijekova. Osobe koje su već preboljele COVID-19 mogu se ponovno zaraziti ovim varijantama, ističe prof. Vraneš.
Može li se peti val u Hrvatskoj izbjeći?
Pandemija neće završiti dok god se virus može širiti jer ima dovoljno osoba koje nisu imune. Toliko puta je u posljednje dvije godine ponovljeno da nitko nije siguran dok svi nisu sigurni. Da bi se transmisija i evolucija SARS-CoV-2 prekinula, potrebno je da bar 70 % ukupne populacije stekne otpornost bilo cijepljenjem, bilo preboljenjem. Sporo cijepljenje daje mogućnost virusu da evoluira i izbjegne učinku cijepljenja. Kako je u nas postotak cijepljenih i niži od prosjeka u EU-u te nije zadovoljavajući, peti val je potpuno izvjestan, jedino je pitanje hoćemo li imati šesti i sedmi. A čini se da je tu i vrlo vjerojatan kandidat koji će ga pokrenuti. Omikron varijanta SARS-CoV-2 će do proljeća najvjerojatnije biti dominantna varijanta u svim zemljama EU-a. Jedino ostaje nadati se da ćemo do ljeta izaći iz petog vala i da naša na turizam orijentirana ekonomija neće biti njime značajnije pogođena. S usporenjem cijepljenja kojem svjedočimo, možda ovo i neće biti posljednja pandemijska zima kako smo se svi nadali, zaključuje na kraju prof. Vraneš.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu