Krunoslav Capak rekao je da je 157.0 je trenutna prosječna incidencija u Hrvatskoj. Najnižu ima Istarska, a najvišu Splitsko-dalmatinska.
Po incidenciji smo na EU na 5. mjestu, četiri zemlje su bolje od nas.
Upitan o AstraZenecinom Capak je kazao da ima nekoliko zemalja EU (pet) koje su preporučile da se ne cijepe stariji. Njihov argument je da nema dovoljno dokaza da je cjepivo učinkovito u tim dobnim skupinama.
“Točno je da je bilo mali broj ispitanika starijih od 65 godina. Naš argument za korištenje AstraZenecinog cjepiva je da je učinkovito, sigurno i ispravno testirano i da ga je EMA odobrila za sve starije od 18 godina”, rekao je Capak.
Na niz pitanja odgovarao je i epidemiolog Bernard Kaić koji je rekao da cjepivo AstraZenece ima manju učinkovitost kod južnoafričkog soja, ali i da su neke naznake i da cjepiva drugih proizvođača imaju manju učinkovitost na taj soj.
“Pokazalo se da cjepivo AstraZenece ima jednaku učinkovitost kod britanskog soja. Ima nekih pokazatelja po kojima je sasvim prihvatljivo i za starije. Gotovo stopostotnu zaštitu pruža od smrti i hospitalizacija. Kada bi se ona uspoređivala, bili bismo u nezahvalnoj situaciji jer su populacije na kojima su cjepiva ispitana različite, različite su i okolnosti pa se ta cjepiva ne može izravno uspoređivati. Sva štite od teških oblika bolesti, to je jedino sigurno. Ako bi se uspoređivali postoci, vidjelo bi se da ima razlika u brojevima ali ima i različitih podataka o učinkovitosti za sva ta cjepiva. Razlike u onome što je najvažnije su prilično male”, naveo je Kaić te na ponovljeno pitanje postoji li bilo koji razlog da netko odbije primiti cjepivo AstraZenece rekao: ‘Nema medicinskog razloga da se netko odluči za drugo cjepivo’.
‘Problem je što se time što netko kalkulira oko cjepiva odgađa cijepljenje”, kazao je Kaić te dodao da je daleko bolje sada se cijepiti AstraZenecom nego birati cjepivo pa se cijepiti tek na jesen.
“Ako netko silno želi drugo cjepivo, nitko ga neće tjerati. Problem je tu što se pri kalkuliranju čime će se netko cijepiti, cijepljenje odgađa. Mi vidimo da dugo još nećemo imati dovoljne količine za cijepiti stariju populaciju. Čak i da kažemo da je viša djelotvornost, mislimo da je bolje do proljeća cijepiti sve sa 70% djelotvornim cjepivom nego tek na jesen s 90%. Do jeseni bi velik broj ljudi mogao oboljeti i umrijeti a ako se cijepe u proljeće, neće umrijeti do jeseni jer je 100% učinkovitost od teških oblika bolesti”, pojasnio je Kaić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu