Hrvatska nastavlja s turističkim rekordima: Srpanj donio 3 milijuna više noćenja

Autor: Objava za medije , 02. kolovoz 2017. u 13:57
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL

Prema podacima sustava eVisitor, koji sadrži turistički promet ostvaren u komercijalnim i nekomercijalnim objektima te nautičkom charteru (sustav eCrew), tijekom mjeseca srpnja ostvareno je 4.6 milijuna dolazaka i 30 milijuna noćenja.

U usporedbi sa srpnjem prošle godine riječ je o porastima u dolascima za 10,5 posto te u noćenjima za 11 posto! Od ukupnog broja dolazaka i noćenja u srpnju, strani turisti su ostvarili 4.3 milijuna dolazaka (+11 posto) i 26.7 milijuna noćenja (+11 posto), a poraste bilježe i domaći turisti s rastom od 10 posto u noćenjima.

Odlične srpanjske rezultate komentirao je i ministar turizma RH Gari Cappelli. „Hrvatska je i tijekom srpnja nastavila bilježiti rekorde turističkog prometa, čime je dodano potvrdila titulu ovogodišnje hit destinacije. Ukupno je od početka godine zabilježeno 7,5 milijuna noćenja više nego u sedam prošlogodišnjih mjeseci, a uzimajući u obzir najave za nastavak turističke godine, Hrvatska bi ove godine mogla doseći brojku od čak 100 milijuna noćenja. Isto tako, s obzirom na odlične rezultate u predsezoni, ali i odličnu najavu za posezonu, očekujemo da ćemo ostvariti i značajan rast u ostvarenim prihodima u turizmu, odnosno oko 700 do 800 milijuna eura više nego li prošle godine“, istaknuo je ministar Cappelli.

Tako je u srpnju najviše noćenja ostvareno u Istri (7.9 milijuna noćenja), Splitsko-dalmatinskoj županiji (5.76 milijuna noćenja) te na Kvarneru (5.72 milijuna noćenja). Slijede Zadarska županija s 4.5 milijuna noćenja, Šibensko-kninska s 2.3 milijuna noćenja, Dubrovačko-neretvanska s 2.1 milijun noćenja, Ličko-senjska s 1 milijun noćenja te Zagreb sa 251 tisućom noćenja. Na kontinentu je u srpnju, ne računajući grad Zagreb, ukupno ostvareno 307 tisuća noćenja (rast od 21 posto), a najviše je noćenja ostvareno u Karlovačkoj (164 tisuće noćenja), Krapinsko-zagorskoj (33 tisuće noćenja) i Međimurskoj županiji (21 tisuća noćenja). Gledajući po destinacijama, najviše je noćenja u srpnju ostvareno u Rovinju, Medulinu, Poreču, Dubrovniku, Umagu i Crikvenici.

Tijekom srpnja najviše noćenja su ostvarili turisti iz Njemačke (4.8 milijuna noćenja), Slovenije (3.9 milijuna noćenja), Poljske (2.3 milijuna noćenja), Češke (2.1 milijun noćenja) i Austrije (1.9 milijuna noćenja). Od ukupnog broja noćenja najviše ih je ostvareno u objektima u domaćinstvu (12.1 milijun noćenja), kampovima (5.7 milijuna noćenja) te hotelima (4.8 milijuna noćenja), dok je u nautičkom charteru ostvareno više od 700 tisuća noćenja.

Više od 50 milijuna realiziranih noćenja na razini godine

Promatrajući pak period od siječnja do srpnja, u Hrvatskoj je ostvareno 10.4 milijuna dolazaka i 53 milijuna noćenja. U usporedbi s istim razdobljem prošle godine, riječ je o porastu u dolascima od 17 posto, dok je u noćenjima zabilježen porast od 16 posto. Od ukupnog broja dolazaka i noćenja, strani turisti su ostvarili 9.2 milijuna dolazaka (+18 posto) i 47 milijuna noćenja (+16 posto), dok domaći turisti bilježe poraste od 11 posto u dolascima i 15 posto u noćenjima.

Direktor Glavnog ureda HTZ-a Kristjan Staničić pojasnio je zašto je riječ o uspješnoj turističkoj godini. „Osim pozitivnih i ukupnih pokazatelja na nacionalnoj razini, uspješnost ove turističke godine pokazuju i rezultati ostvareni na razini destinacija. Naime, lani smo u ovom razdoblju imali pet destinacija koje su ostvarile više od milijun noćenja, dok ih je ove godine u tome uspjelo njih čak 12. Također, tijekom prvih sedam mjeseci ove godine ostvarili samo čak 7.5 milijuna noćenja više nego lani u istom razdoblju, a posebno dobre rezultate bilježimo s tržišta Njemačke na kojem smo ostvarili najveći apsolutni rast od 2 milijuna noćenja“, izjavio je direktor Staničić, dodavši kako je za dobre rezultate zaslužan cjelokupni turistički sektor.

U periodu od siječnja do srpnja najviše je noćenja ostvareno u Istri (14.7 milijuna noćenja), Splitsko-dalmatinskoj županiji (9.68 milijuna noćenja) i Kvarneru (9.67 milijuna noćenja). Slijede Zadarska županija sa 6.8 milijuna noćenja, Dubrovačko-neretvanska županija s 4.5 milijuna noćenja, Šibensko-kninska s 3.6 milijuna noćenja, Ličko-senjska županija s 1.7 milijuna noćenja te Zagreb s 1.7 milijuna noćenja. Na kontinentu je ostvareno 1.1 milijun noćenja (+19%), a najviše noćenja je ostvareno u Karlovačkoj županiji (318 tisuća noćenja), Krapinsko-zagorskoj županiji (178 tisuća noćenja) te u Osječko-baranjskoj županiji (102 tisuće noćenja).

Tijekom prvih sedam mjeseci najviše noćenja su ostvarili turisti iz Njemačke (9.7 milijuna noćenja), Slovenije (5.8 milijuna noćenja), Austrije (4.2 milijuna noćenja), Poljske (3.3 milijuna noćenja) i Češke (3 milijuna noćenja), a top 10 destinacija po noćenjima su Dubrovnik, Rovinj, Poreč, Medulin, Umag, Split, Mali Lošinj, Zagreb, Crikvenica i Novalja.

 

Komentari (3)
Pogledajte sve


sad je pitanje je stvarno toliki fizički rast ili je zbog legalizacije bespravnih objekata i paušalnog plaćanja poreza sada najvećim dijelom kroz evisitor prijavljeno i iznajmljivanje na crno koje je do sada bilo jako rašireno, a neevidentirano??

e-visitor čini čuda u statistici, bio sam na moru krajem 6 mjeseca, jedna od posjećenijih destinacija i nisam vidio nikakav 40% bum, možda ljudi jednostavno dolaze samo noćiti pa ih nema po gradu i plažama

sad je pitanje je stvarno toliki fizički rast ili je zbog legalizacije bespravnih objekata i paušalnog plaćanja poreza sada najvećim dijelom kroz evisitor prijavljeno i iznajmljivanje na crno koje je do sada bilo jako rašireno, a neevidentirano??

UAUuuu, bit če love do krova, što če moči psihopati političari trošiti!

New Report

Close