Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko izjavio je u nedjelju kako će Hrvatska nastaviti snažno podupirati pravo svih koji su izbjegli na povratak prijeratnim domovima, a to se posebice odnosi na Hrvate prognane iz BiH koji su se u tu zemlju do sada vratili u premalom broju. Za obilaska sela Briševa u okolici Prijedora, Leko je novinarima kazao kako je njegov dolazak u BiH odnosno na dvodnevnu konferenciju koja će se održati u Banja Luci, a posvećena je jačanju mira i pomirenja, motiviran upravo željom da se potakne proces povratka.
"Na žalost, niti jedan izvor podataka o povratku nije optimističan, a i u postocima i u apsolutnim brojkama na ovo se područje vratilo najmanje Hrvata. Stajalište je nas u Hrvatskoj da se svi koji to žele moraju moći vratiti i države im moraju osigurati minimalne uvjete za povratak", kazao je Leko, ističući kako je to važna poruka i za Hrvatsku i za BiH. Za boravka u Briševu Leko je odao počast hrvatskim civilima ubijenim u tom selu 1992. godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Erratum
Glede prava na povratak palestinskih prognanika i izbjeglica dobio sam ispravak jedne kolegice na privatni email.
Dakle radi se zapravo o Rezoluciji UN-a 194 iz prosinca 1948 koja glasi “Refugees wishing to return to their homes and live at peace with their neighbours should be permitted to do so at the earlier practicable date” (Izbjeglicama koji se žele vratiti svojim domovima i živjeti umiru sa svojim susjedima reba biti dozvoljeno da to učine najranijeg praktično mogućeg datuma”).
Ova rezolucija trebala je postati temelj prvava na povratak kao dio međunarodnog prava, ali nikada nije. Tako su prognanici i izbjeglice i danas najbolji pokazatelj koliko je civilizacijski napredak bio mizeran tijekom protekla dva milenija.
Iako je moja greška tehničke a ne suštinske naravi, ispričavam se čitaocima Poslovnog dnevnika.
Srbi u hrvatskoj policiji:
Svi navedeni srbi primljeni su po nalogu Račanova ministra policije Šime Lučina u isto vrijeme kada je otpušteno više od tisuću hrvatskih policajaca-prvih hrvatskih redarstvenika, nikada nisu procesuirani za svoje zločine I sudjelovanje u oružanoj pobuni protiv RH. Što je najzanimljivije, taj potez je odobrem od HDZ-a sve do dana današnjeg. (Wikileaks.hr)
http://politika.hr/hrvatska/6642-cetnici-rade-u-hrvatskoj-policiji
Za miroksa
Poštovani, Vaš komentar je 100% subjektivno-emocionalan. Pogledajte (ili detaljno prostudirajte) Godišnja izvješća o napretku Komisije EU.
Jedva pola izbjeglih građana srpske nacionalnosti se do sada vratilo u Hrvatsku (govorim o stvarnom povratku). Očito da ona druga polovica nisu sve sami zločinci. To je otprilike standard povratka prognanika i izbjeglica u svijetu nakon Drugog svjetskog rata (osim naravno Izraela). No, sučiti se sa razlozoma njihovog ne-povratka traži mnogo hrabrosti i čvrste živce.
Svi koji imaju čistu savjest već su se vratili,ZLOČINCIMA KOJI SU POČINILI ZVJERSTVA NAD HRVATIMA treba suditi O.K.
Uključite se u raspravu