Hrvatska među relativno jeftinijim zemljama u EU po cijenama potrošačke robe i usluga

Autor: Poslovni.hr/H , 19. lipanj 2015. u 13:18
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Najnižu je ukupnu razinu cijena potrošačke robe i usluga mjereno indeksom razine cijena u 2014. bilježila Bugarska, 52 posto ispod prosjeka Europske unije. Slijede Rumunjska, Poljska i Mađarska.

Hrvatska je prošle godine po ukupnoj razini cijena potrošačke robe i usluga bila među relativno jeftinijim zemljama Europske unije, u skupini sa Češkom, Litvom i Slovačkom, pokazuje u petak objavljeno izvješće Eurostata.

Najnižu je ukupnu razinu cijena potrošačke robe i usluga mjereno indeksom razine cijena u 2014. bilježila Bugarska, 52 posto ispod prosjeka Europske unije. Slijede Rumunjska, Poljska i Mađarska, gdje su cijene bile od 46 do 43 posto ispod prosjeka EU, pokazuje izvješće europskog statističkog ureda.

Hrvatska je s razinom cijena potrošačke robe i usluga u prošloj godini 33 posto ispod prosjeka Unije gotovo izjednačena sa Češkom, Litvom i Slovačkom gdje je razina cijena bila po 36 odnosno 31 posto ispod prosjeka Unije.

Na Cipru, u Grčkoj, na Malti, te u Sloveniji, Portugalu, Estoniji i Latviji ukupna razina cijena potrošačke robe i usluga bila je od 10 do 30 posto ispod prosjeka EU.

Najbliže su tom prosjeku po razini cijena bile Španjolska (sedam posto ispod prosjeka), Njemačka i Italija (dva posto iznad prosjeka), te Francuska, Belgija i Austrija (osam odnosno sedam posto iznad prosjeka Unije).

Najskuplja je zemlja u EU po cijenama potrošačke robe i usluga u 2014. bila Danska, s razinom cijena 38 posto iznad prosjeka Unije. U skupinu najskupljih spadaju još Švedska, Finska, Luksemburg, gdje je razina cijena bila 20 do 30 posto iznad prosjeka Unije.

Nešto je manja razlika među članicama EU u odnosu na onu u ukupnoj razini cijena u 2014. zabilježena u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića i kretala se od 39 posto iznad prosjeka Unije u Danskoj do 39 posto ispod prosjeka u Poljskoj.

U Hrvatskoj je razina cijena u toj kategoriji potrošačke robe mjerena odgovarajućim indeksom bila 10 posto ispod prosjeka EU, a sličnu su razinu cijena bilježile Latvija (13 posto ispod prosjeka), Slovačka i Estonija (12 posto ispod prosjeka), Portugal (11 posto ispod prosjeka), Španjolska (sedam posto ispod prosjeka).

Grčka i Slovenija najbliže su prosjeku Unije po razini cijene hrane i bezalkoholnih pića u 2014., za kojim zaostaju jedan posto.

Najveća je razlika u razini cijena među članicama EU zabilježena u kategoriji alkoholnih pića i duhanskih proizvoda. Tako je u Irskoj razina cijena tih proizvoda u 2014. bila 70 posto iznad prosjeka EU a u Bugarskoj i Mađarskoj 42 odnosno 35 posto ispod tog prosjeka.

U Hrvatskoj je razina cijena alkoholnih pića i duhanskih proizvoda u 2014. bile 23 posto ispod prosjeka Unije, pokazuje izvješće Eurostata.

Manje je izražena bila razlika među zemljama EU u razini cijena odjeće. Najnižu je razinu cijena u toj kategoriji potrošačke robe i usluga u 2014. u odnosu na prosjek EU bilježila Mađarska, 30 posto ispod prosjeka Unije. Najvišu je razinu cijena u toj kategoriji imala Švedska, 21 posto iznad prosjeka Unije.

U Hrvatskoj je razina cijena odjeće mjerena odgovarajućim indeksom u 2014. bila 14 posto ispod prosjeka Unije.

Najvišu je razinu cijena među kategorijama potrošačke robe Hrvatska u 2014. zabilježila u kategoriji potrošačke elektronike, pet posto iznad prosjeka Unije.

Pritom ta kategorija proizvoda spada među one s manjom razlikom u razini cijena među članicama, u rasponu od 16 posto iznad prosjeka EU na Malti do 15 posto ispod prosjeka u Češkoj.

U kategoriji sredstava za osobni prijevoz koja obuhvaća automobile, motocikle i bicikle, razlike su među članicama relativno ograničene, ističe Eurostat, izdvajajući kao iznimku samo Dansku gdje je razina cijena u prošloj godini bila 51 posto iznad prosjeka Unije. Najjeftinija je u toj kategoriji Češka, s razinom cijena 25 posto ispod prosjeka EU.

U Hrvatskoj je razina cijena u toj kategoriji proizvoda u 2014. bila 11 posto ispod prosjeka Unije.

U kategoriji ugostiteljskih usluga razlike su među članicama EU izrazitije i kreću se od 47 posto iznad prosjeka Unije u Danskoj do 54 posto ispod prosjeka u Bugarskoj.

U Hrvatskoj je razina cijena u toj kategoriji potrošačkih usluga u 2014. bila 28 posto ispod prosjeka Unije, pokazuje izvješće Eurostata.

Komentirajte prvi

New Report

Close