‘Hrvatska iz recesije neće izaći prije 2010. godine’

Autor: Sandra Bartolović , 01. veljača 2009. u 22:00

Recesija će, po definiciji, uzeti svoje žrtve, pri čemu će najveću žrtvu podnijeti gospodarstvo, a dalje će se prelijevati na sve strukture društva, smatraju stručnjaci

Dok MMF najavljuje zaustavljanje gospodarskog rasta u ovoj godini, odnosno stopu od tek 0,5 posto, otkaze za 51 milijun ljudi, dok 19 europskih zemalja službeno proglašava recesiju, naš državni vrh se nećka, nikako da riječ recesija prevali preko usana. Dilema zato nemaju sindikati, opozicija, ni Ekonomski institut koji je u četvrtak rekao svoje – Hrvatska je u recesiji. Profesor zagrebačkog FPZ-a s katedre Međunarodna politička ekonomija Luka Brkić poručuje kako nema nikakve dvojbe ni sumnje da smo u recesiji, a za Hrvatsku je situacija tim teža jer je riječ o maloj, otvorenoj ekonomiji koja je puno više integrirana u međunarodni prostor nego velike ekonomije, kojima su uglavnom dostatna njihova vlastita tržišta na kojima realiziraju i do 75 posto svog BDP-a.

Teška godina
Hrvatska upravo suprotno, pojašnjava, više od 60% BDP-a realizira na vanjskim tržištima pa je logično da smo više izloženi i pogođeni tim egzogenim šokovima, i puno ranjiviji i osjetljiviji. No to ne znači da razlozi za recesijske pritiske dolaze isključivo izvana, nego postoji i odgovornost Hrvatske za vlastitu razvojnu i gospodarsku politiku, ističe Brkić. Ova će godina biti prilično teška, kako na globalnom planu tako i na našem unutarnjem tržištu, smatra. Dodatno će se pogoršati problem zapošljavanja, a situacija je utoliko gora jer je taj problem u nas strukturne, a ne ciklične naravi, i problemi koji će iz toga proizaći poput pada standarda i sposobnosti servisiranja dugova, a dužni smo svi – i država, i banke, i građani, ističe. Ne širim paniku, i nisam katastrofičar, no činjenica je da smo u recesiji i ona će uzeti svoje žrtve, smatra, pri čemu će najveću žrtvu podnijeti gospodarstvo, a dalje će se prelijevati na sve strukture društva. Brkić ne želi licitirati brojkama, ali procjenjuje kako bi se gospodarski rast u Hrvatskoj mogao kretati oko 1 posto. U pad BDP-a ne vjeruje. Sumnja i u prognoze o desecima tisućima otpuštenih radnika, no ne vidi razloge za tolike otkaze. Brkić vjeruje kako ćemo čitavu 2009. biti pod recesijom, moguće je i da se protegne i na 2010., pri čemu će daljnja ekonomska kretanja u Hrvatskoj ovisiti u bitnom dijelu i o situaciji kod velikih globalnih igrača, no tada ćemo govoriti o nečemu puno gorem od recesije – o depresiji. Ipak, Brkić se nada početku pozitivnog trenda za Hrvatsku u 2010. godini. Njegov kolega s fakulteta Nenad Zakošek, sagledavajući situaciju s politološko-sociološkog aspekta za sada ne vidi prijetnju masovnijih protesta građana. Dramatičnog razvoja situacije za sada nema, svjedočimo tek stagnaciji, ističe, iako duboko vjeruje kako imamo nekompetentnu Vladu.

Radikalni obrati
Sanader ima šesto čulo i u kriznim situacijama uspijeva napraviti radikalne obrate iako ne vidim da ova Vlada vodi sistematsku ekonomsku politiku, napominje. Tek ćemo vidjeti hoće li mu instinkt za samoodržanje omogućiti da mu se neke antirecesijske mjere posreće, dodaje. Ne bude li nekih radikalnijih poteškoća ne vidim da bi Sanader i HDZ cijenu krize platili na predstojećim lokalnim i predsjedničkim izborima, pogotovo zato što se SDP i nije pokazao kao neka opozicija, zaključuje Zakošek.

Komentirajte prvi

New Report

Close