Hrvatska ima građevinskog zemljišta za 6,5 milijuna stanovnika

Autor: Poslovni.hr/Hina , 15. veljača 2013. u 13:04
Anka Mrak Taritaš / Photo: Patrik Macek/PIXSELL

U ovom trenutku planiranih građevinskih područja za razvoj čini 6,74 posto teritorija RH.

Hrvatska ima građevinskog područja za oko 6,5 milijuna stanovnika, poručila je danas ministrica prostornog uređenja Anka Mrak Taritaš, predstavljajući u Saboru Izvješće o stanju u prostoru u RH od 2008. do 2012. godine. Ministrica je kazala kako je u 2005. i 2006. godini 3,6 posto državnog teritorija bilo fizički izgrađeno objektima, šume i šumske zemljište činili su 47 posto površine, 11,2 posto činile su neobrađene poljoprivredne površine u državnom vlasništvu, u privatnom 31,8 posto, obrađenih je bilo 4,5 posto državnog poljoprivrednog zemljišta, dok su 1,6 posto činile vodne površine.

U ovom trenutku planiranih građevinskih područja za razvoj čini 6,74 posto teritorija RH (tamo se mogu razvijati naselja). Izgrađeno građevinsko područje čini 4,68 posto teritorija, a kada se to pretoči u broj stanovnika koji na tom području može živjeti, Mrak Taritaš naglašava kako Hrvatska ima građevinskog područja za 6,5 milijuna stanovnika. Prema prostornim planovima, u Hrvatskoj je u ovom času 100 tisuća hektara zemljišta namijenjeno za gospodarske zone, no podaci govore kako glavnina tog zemljišta nije iskorištena za gospodarsku aktivnost.

Hrvatska je teritorijalno podijeljena na 20 županija i Grad Zagreb, 556 općina i gradova, a kada se govori o korištenju prostora u ovom trenutku ima 6755 naselja. Prema popisu stanovništva, u Hrvatskoj živi 4,28 milijuna stanovnika, što pokazuje, istaknula je ministrica padu za više od 150 tisuća osoba zadnjih deset godina. Po gustoći naseljenosti u Hrvatskoj živi 75,71 stanovnik na četvorni kilometar, dok je prosječna gustoća u EU 115 stanovnika na četvorni kilometar. "Hrvatska ima za trećinu manju gustoću nego što je u EU, što ne mora biti mana, nego komparativna prednost u odnosu na korištenje prostora", poručila je Mrak Taritaš.

Zamjerila je kontinentalnim županijama da u svojim prostornim planovima ne predviđaju obnovljive izvore enegije, te upozorila da općine i gradovi u dobrom dijelu zadnjih deset godina nisu slika interesa ljudi koji tamo žive, nego investitora. O izvješću raspravljaju saborski klubovi.

Komentirajte prvi

New Report

Close