Najviše prosječne mirovine u regiji Balkana su u Crnoj Gori i Hrvatskoj, a kreću se oko 300 eura. Prema podacima crnogorskog fonda mirovinskog, prosječna mirovina iznosi 278 eura. Zavod za statistiku Crne Gore objavio je da je prosječna plaća 480 eura. Prosječna mirovina u Crnoj Gori je niža za oko 200 eura od prosječne plaće. Najviše mirovine na Balkanu primaju hrvatski umirovljenici gdje je prosječna mirovina 310 eura. Također, prema Zavodu za zapošljavanje Hrvatske, prosječna plaća u Hrvatskoj iznosila je 718 eura. U Hrvatskoj je prosječna mirovina niža za oko 400 eura od prosječne plaće u toj zemlji.
Prosječna plaća u BiH je prošle godine iznosila 2234 eura, dok su umirovljenici primali oko 54 posto od plaće, dakle, u prosjeku oko 1200 eura. Toliko su prošle godine primali Nijemci, Skandinavci i više, a ove godine koalicija na vlasti jamči i viša primanja. U Bosni i Hercegovini za taj iznos prosječni radnik radi skoro pola godine, dok sedam prosječnih umirovljenika primi mjesečno koliko jedan njemački.
Odnos plaće i mirovine
U BiH je prosječna mirovina u 2013. iznosila 336 KM, odnosno 171 euro. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna plaća u BiH iznosila je 832 KM, odnosno 425 eura. Stoga, prosječna mirovina čini tek 40 posto od prosječne plaće, odnosno za oko 200 eura je niža od prosječne plaće.
U svim državama Balkana prosječna primanja umirovljenika su znatno niža od ionako niskih prosječnih primanja ostalih građana te većina umirovljenika nema dovoljno novca ni za osnovne životne potrebe.
Od svih zemalja regije, ali i većine zemalja Europe, prosječne mirovine u Makedoniji i BiH uvjerljivo su najniže, ali su u tim zemljama najniže i prosječne plaće. Prema podacima Zavoda mirovinskog osiguranja Makedonije, prosječna mirovina iznosi oko 144 eura. Prema Zavodu za statistiku Makedonije prosječna plaća prošle godine iznosila je 342 eura, što prosječna primanja umirovljenika čini nižim za oko 200 eura od prosječne plaće.
Slijedi Srbija, gdje je, prema podacima Državnog fonda MIO Srbije, prosječna mirovina iznosila 219 eura. Državni zavod za statistiku Srbije objavio je da je prosječna plaća u Srbiji iznosila 367 eura. Prema tome, prosječna mirovina u Srbiji je za oko 150 eura niža od prosječne plaće.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ovaj naslov kao da je pisao Mrsić, HRV je daleko najskuplja od promatranih tako je vrijednost 100 EUR u HRV vjerojatno 2x manja nego BIH ili CG.
Kolega s posla je 2013. ljetovao u CG (polupansion hotel 4#) za 50% jeftinije nego u HRV. Tursku i Grčku da i ne spominjem. U HRV su cijene prehrane i odjeće na razini ili veće od Njemačke sa stalnim pritiskom na rast.
Jucer je izasao Hrvatski CPI i on kaze da su cijene u studenom pale 0.2%, a da je tome najvise doprinjela upravo odjeca i obuca.
Sto se tice hrane vrlo moguce da si u pravu. Hrvatska oporezuje hranu po puno vecoj stopi nego druge zemlje. I hrvatska maloprodaja hrane je puno konsolidiranija nego u ostalim zemljama. Konzum drzi i kontrolira ogroman dio trzista hrane. Sve to bi trebalo rezultirati visim cijenama hrane nego u drugim zemljama.
Ovaj naslov kao da je pisao Mrsić, HRV je daleko najskuplja od promatranih tako je vrijednost 100 EUR u HRV vjerojatno 2x manja nego BIH ili CG.
Kolega s posla je 2013. ljetovao u CG (polupansion hotel 4#) za 50% jeftinije nego u HRV. Tursku i Grčku da i ne spominjem. U HRV su cijene prehrane i odjeće na razini ili veće od Njemačke sa stalnim pritiskom na rast.
Uključite se u raspravu