Hrvatska dobiva novu energetsku agenciju

Autor: Marija Brnić , 26. siječanj 2017. u 08:03
Barbara Dorić, predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike/Boris Ščitar/PIXSELL

Javnom raspravom koja je otvorena do potkraj veljače resorno ministarstvo nastoji ishoditi potporu za izradu zakonskih podloge.

Vlada priprema osnivanje nove energetske agencije koja bi nastala pripajanjem Hrvatske agencije za osiguranje nafte i naftnih derivata (HANDA) Agenciji za ugljikovodike (AZU).

Riječ je srodnim agencijama koje su nakon novog preustroja ministarstava pod ingerencijom Ministarstva zaštite okoliša i energetike, koje je pokrenulo prvi korak u pripremi zakonske podloge za objedinjavanje dviju agencija.  U javnu raspravu stavljeni su prijedlozi sadržaja prijedloga tri zakona – o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, o tržištu nafte i naftnih derivata, te zakona o osnivanju AZU, a u kojima se nudi nekoliko opcija za novi preustroj. Javnom raspravom koja je otvorena do potkraj veljače resorno ministarstvo nastoji ishoditi potporu za izradu zakonske podloge za objedinjavanje, za koju potom slijedi daljnji postupak ishođenja potrebnih suglasnosti za stavljanje u saborsku proceduru.

U dokumentaciji za pripajanje agencija Ministarstvo Slavena Dobrovića navodi kako je provedena analiza postojećeg stanja, te je utvrđeno da u njihovu resoru djeluje nekoliko pravnih osoba s javnim ovlastima i trgovačkih društava u državnom vlasništvu, čiji se poslovi procesno nadovezuju te ih je potrebno racionalizirati. Osim povećanja učinkovitosti, objedinjavanjem bi se postiglo i financijske uštede, i to za oko milijun kuna. Procijenjeno smanjenje proračunskih rashoda postiglo bi se tako da AZU preuzme poslove, djelatnike, opremu i financijska sredstva HANDE. Prema planu državnog proračuna za 2017. godinu AZU raspolaže s prihodom od 11,2 milijuna kuna, od čega se polovicom pokriva troškove plaća 16 zaposlenika. HANDA ima nešto manje zaposlenih, oko 10, a ukupan proračunski fond joj iznosi 409 milijuna kuna, s time da 396 milijuna kuna koristi za formiranje i skladištenje obveznih zaliha nafte i naftnih derivata.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u materijalima koje je dalo u raspravu ne navodi i detalje o tome kakvo bi bilo ime nove agencije, te koliko bi zaposlenika imala nakon objedinjavanja. Tek se predviđa trošak registracije nove agencije u visini od 50 tisuća kuna. Iako se i u aktualnom prijedlogu Ministarstvo zaštite okoliša i energetike poziva na obveze Hrvatske prema preporukama Bruxellesa i Nacionalnog programa reformi za 2016., kojima se predviđa fiskalna održivost i poboljšanje upravljanja javnim financijama, te racionalizacija javnog sektora, nije prvi put da se pokreće prekrajanje hrvatskih energetskih institucija.

Prije nekoliko godina, dok su još bili otvoreni postupci odabira koncesionara za istraživanje ugljikovodika na novim poljima, Agencija za ugljikovodike trebala je biti podijeljena tako da jedan dio poslova vezanih uz natječaje i sklapanje ugovora obavlja Agencija za investicije i konkurentnost. Lani je, pak, iniciran drukčiji model, koji je predviđao osnivanje Hrvatske energetske agencije koja bi objedinila Agenciju za ugljikovodike, Fond za razgradnju nuklearne elektrane Krško i Hrvatskog operatera tržišta energije. U tom paketu trebala biti i HANDA, ali je odlučeno da ona ostane izdvojena i pod kontrolom Ministarstva gospodarstva koje je zaduženo iza robne zalihe. Dosad, dakle, objedinjavanja agencija u energetskom sektoru nisu bila lako provediva, a dobije li potporu ovaj prijedlog, zbog daljnje procedure usvajanja novih propisa realno je očekivati da bi nova agencija bila oformljena i s radom startala najranije s početkom 2018. 

Komentirajte prvi

New Report

Close