Broj prijavljenih patenata iz Hrvatske pada već treću godinu zaredom, pokazuje izvješće UN-ove Organizacije za svjetsko intelektulano vlasništvo (WIPO). Hrvati su lani prijavili samo 30 patenata, prema 47 njih u 2011. ili 50 u godini prije. U Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo objašnjavaju da je Hrvatska relativno malo tržište sa slabom industrijom, koja uglavnom nema novca za velika istraživanja i razvoj, čije bi rezultate onda patentirala. Kao primjer navode podatak da je u našoj zemlji zaštićeno ukupno 3457 patenata industrijskog vlasništva, a od toga se samo 237 odnosi na domaće tvrtke, dok preostalih 3310 odlazi na strane kompanije.
Jedan od razloga zašto se relativno malo inovatora, a i tvrtki, odlučuje na zaštitu patenta cijena je tog postupka. Naime, iako se Hrvatska može pohvaliti velikim brojem medalja svojih inovatora, gotovo nitko od njih nije spreman izdvojiti 18 tisuća kuna za međunarodnu prijavu patenta. Za tvrtke je cijena 23 tisuće kuna. Da bi se dobio patent za pojedinu zemlju, potrebno je platiti 10 tisuća eura. Za mnoge inovatore, a i tvrtke, to je trošak koji se teško može isplatiti komercijalizacijom patenta.
Prema statistici WIPO-a, lani je putem njihova sustava podneseno ukupno 194.400 prijava. Najviše ih je bilo u SAD-u (51.207 prijava). Slijedi Japan sa 43.660. Kina je imala 18.627 patentnih prijava, a Njemačka 18.855. Iako je SAD zadržao primat, u WIPO-u objašnjavaju da su SAD i Njemačka, zajedno, smanjili lani udio novih patenata sa 43 na 36 posto. Istodobno su Kina, Japan i Južna Koreja povećali svoj ukupni udio sa 26 posto u 2011. na 38 posto. Kineska telekomunikacija grupa ZTE podnijela je prošle godine najviše prijava za registraciju međunarodnih patenata, njih 3906, ispred japanskih Panasonica i Sharpa te kineskog Huaweija.
Najviše patenata (7,5 posto) odnosilo se na područje elektroničkih strojeva. Slijede digitalne komunikacije, kompjutorska i medicinska tehnologija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.nekad je bio dovoljan i jedan patent da bi od njega živjele tisuće radnika, danas patenti uglavnom služe silnoj administraciji i njihovim tajnicama da bi “obilazili” sajmove po svijetu…
Uključite se u raspravu