Pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji, Hrvatska narodna banka (HNB) postala je dio Europskog sustava središnjih banaka (ESSB), a guverner HNB-a Boris Vujčić postao je članom Općega vijeća Europske središnje banke (ESB), izvijestili su danas iz Europske središnje banke.
Osim toga, stručnjaci HNB-a imaju status članova u Odborima ESSB-a kad god ti odbori zasjedaju.
Od potpisivanja pristupnog sporazuma u prosincu 2011. guverner i stručnjaci HNB-a sudjeluju na sjednicama Općega vijeća, odnosno Odbora Europskog sustava središnjih banaka u svojstvu promatrača, podsjeća se u priopćenju objavljenom na internet stranicama Europske i hrvatske središnje banke.
"Hrvatska neće odmah uvesti euro, nego će to učiniti kad ispuni zahtjeve predviđene Ugovorom o funkcioniranju Europske unije. Za razliku od Danske i Ujedinjenoga Kraljevstva, Hrvatska nema pravo odustati od uvođenja jedinstvene valute", navodi se u priopćenju Europske središnje banke.
Dodaje se da će i ESB i Europska komisija svake dvije godine, odnosno na zahtjev države članice koja još nije uvela euro, pripremiti izvještaje o međusobnoj konvergenciji.
Na temelju tih će izvještaja Vijeće EU-a odlučivati ispunjava li dotična država članica uvjete potrebne za uvođenje eura, navodi se u priopćenju Europske središnje banke.
Ta je banka danas objavila i usklađenja kapitalnoga ključa ESB-a, budući da se, sukladno Statutu Europskog sustava središnjih banaka (ESBB) i Europske središnje banke (ESB), upisani kapital ESB-a automatski povećava kada se neka zemlja pridruži EU, a njezina nacionalna središnja banka postane članicom ESSB-a.
Udjeli nacionalnih središnjih banaka, kako se objašnjava, ponderiraju se prema udjelu svake države članice u ukupnomu stanovništvu i u bruto domaćemu proizvodu EU, i to u jednakoj mjeri, prema podacima koje Europska komisija dostavi ESB-u.
Nacionalne središnje banke zemalja eurozone svoj upisani kapital moraju uplatiti u cijelosti, dok jedanaest nacionalnih središnjih banaka izvan europodručja, u koje se sada ubraja i Hrvatska narodna banka, moraju uplatiti manji postotak svojeg udjela u upisanom kapitalu ESB-a.
Prema podacima ESB-a, udio HNB-a u kapitalnom ključu, odnosno ključu za upis kapitala ESB-a, iznosi 0,5945 posto, upisani kapital 64,3 milijuna eura, a uplaćeni kapital 2,4 milijuna eura.
Ulaskom Hrvatske u EU upisani kapital ESB-a od danas je tako povećan s 10,76 milijardi eura, na 10,82 milijardi eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu