Irski predsjednik Michael Higgins izjavio je u četvrtak u Zagrebu kako vjeruje da će članstvo Hrvatske u EU pomoći u prevladavanju ekonomske krize i povećati šanse za blagostanje hrvatskog naroda, što potvrđuje povijesni primjer Irske koja je od nekoć najsiromašnije članice Unije postala prosperitetna zemlja koja počinje izlaziti iz gospodarskih teškoća.
"Članstvo Irske, koja je odoljela olujama proteklih godina i počela izlaziti iz gospodarske krize, ostaje platforma za napredak našeg društva. Stoga mi u Irskoj vjerujemo da će članstvo Hrvatske u EU povećati vašu sposobnost za rješavanje trenutačnih gospodarskih izazova i povećati šanse za blagostanje cijelog hrvatskog naroda", rekao je Higgins koji boravi u službenom posjetu Hrvatskoj.
Irski predsjednik održao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu predavanje o europskom članstvu Irske, koja je u trenutku pristupanja Uniji 1973. bila najsiromašnija članica s BDP-em od 60 posto europskog prosjeka, vanjskom trgovinom koja je više od polovice otpadala na trgovinu s Velikom Britanijom, zaostalom poljoprivredom, nižim plaćama i pravima žena u javnom sektoru te samo četiri posto visokoobrazovanih građana.
"Transformacija kroz koju je moja zemlja prošla u proteklih 40 godina neporeciva je", istaknuo je Higgins i dodao kako je BDP sada iznad europskog prosjeka, izvoz vrijedan 90 milijardi dolara od čega samo 17 posto čini trgovina s Britanijom, poljoprivreda glavni izvor gospodarskog oporavka, a 48 posto mladih je visokoobrazovano.
Uz našu školovanu radnu snagu, članstvo u Uniji je učinilo Irsku privlačnijom za strana ulaganja jer je dio tržišta od 500 milijuna ljudi, a veliku korist imali smo i od strukturnih fondova, istaknuo je Higgins dodajući da Irci danas žive zdravije, dulje i više putuju.
Predsjednik Irske, koju su u vrijeme visokog gospodarskog rasta od 1997. do 2005. nazivali "keltskim tigrom", tim je podacima podacima odgovorio na, kako kaže, očiti nedostatak entuzijazma Hrvata za ulazak u Uniju i bojazan da će "hrvatskim plaćama plaćati europske cijene".
"Ipak, iskustvo pokazuje da je najveću korist od proširenja imalo 12 novih članica … čija su gospodarstva od 2000. do 2008. u prosjeku rasla 1,75 posto godišnje, a porastao je i životni standard i porasle plaće, dok se nezaposlenost smanjila", rekao je Higgins na predavanju profesorima i studentima prava.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu