HGK: Kriza u Rusiji pogodit će i hrvatske tvrtke

Autor: Poslovni dnevnik , 09. siječanj 2015. u 09:14
Oko 51 posto ukupnog izvoza u Rusiju odnosi se na lijekove/M. Sušenj/PIXSELL

AD Plastiku u posljednja tri mjeseca cijena dionica pala 30-ak posto, Podravki 15-ak posto, a Končaru oko 12 posto.

Izvoz u Rusiju čini mali dio ukupna hrvatskog robnog izvoza, samo oko 2,5 posto, pa kriza u Rusiji neće pogoditi hrvatski izvoz globalno, ali će utjecati na poslovanje pojedinačnih hrvatskih tvrtki koje posluju na ruskom tržištu, ističu iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) u komentaru o utjecaju pada ruske rublje na poslovanje hrvatskih tvrtki.

Prema podacima HGK, značajnije poslovanje na ruskom tržištu ostvaruju, primjerice, Pliva Hrvatska, JGL, Belupo, Ericsson Nikola Tesla, Omco Croatia, Podravka, nekoliko tvrtki iz sastava koncerna Končar, AD Plastik, MIV, Tondach Hrvatska, Klimaoprema, Aluflexpack novi, Dok-Ing. Među njima je i nekoliko velikih i vrlo značajnih tvrtki za hrvatsko gospodarstvo, a kod njih se može uočiti pad cijena dionica na tržištu kapitala: AD Plastiku u posljednja tri mjeseca cijena dionica je pala za 30-ak posto, Podravki, koja predviđa smanjenje dobiti u sljedećem razdoblju zbog ruske krize, istodobno je cijena dionica pala za 15-ak posto, a Končaru za oko 12 posto, napominju iz HGK.

Najveći su hrvatski izvoznici u Rusiju farmaceutske tvrtke, oko 51 posto ukupnog izvoza u Rusiju odnosi se na lijekove, razine oko 49 milijuna eura. Iz HGK podsjećaju da se od veljače do kraja rujna 2014. tečaj rublje vrtio oko 50 rubalja za jedan euro, nakon čega je uslijedio nagli rast eura, koji je kulminirao sredinom prosinca, kad se nakratko približio razini od 100 rubalja. Trend pada je zaustavljen te se trenutno vrijednost rublje kreće na razini od oko 69 rubalja za euro. Potkraj prosinca euro je prema rublji bio za oko 38 posto jači nego tri mjeseca prije, "a zaključili bismo da se trend ipak kreće prema stabilizaciji tečaja", kažu analitičari HGK.

Ističu da službena statistika o kretanju robne razmjene Hrvatske s Rusijom "nije pokazala vidljivije devijacije": ukupan je izvoz u prvih devet mjeseci prošle godine povećan za 12 posto ili približno 20 milijuna eura, i to u kontekstu istodobnog pada prosječne vrijednosti rublje prema euru od 15 posto. Tijekom posljednjeg je kvartala pad vrijednosti rublje bio mnogo oštriji, pa u Komori očekuju da će rezultati hrvatskog izvoza u Rusiju do kraja godine biti nešto lošiji, no ne i tako dramatični. No, poručuju, ono što može zabrinuti hrvatske izvoznike u Rusiju je srednje i dugoročnije kretanje gospodarstva Rusije, koje je trenutno u trendu značajnog ublažavanja dinamike rasta, što upućuje na kontrakciju potražnje koja može rezultirati smanjenjem mogućnosti plasmana hrvatskih proizvoda.

Komentari (2)
Pogledajte sve

uz ovakvu Vladu, sve krize svijeta pogađaju hrvatske tvrtke, zbog toga će se Milanović vjerojatno odlučiti na još jedan krug posjeta Australiji i SAD-u, da mu mali vidi svijeta, mogao je bar klokana dovesti da ga zamijeni

“Podravki, koja predviđa smanjenje dobiti u sljedećem razdoblju zbog ruske krize”

A gdje i kad je to objavljeno ?

New Report

Close