Listi velikih projekata Hrvatske elektroprivrede (HEP) čija se realizacija još dugo ne treba očekivati, uz termoelektranu Plomin C i hidroelektranu Ombla, pridružuje se i projekt gradnja plinske kombi kogeneracije po modelu "ključ u ruke" na lokaciji postojećeg TE-TO Osijek kapaciteta do 500 MW električne i 160 MW toplinske energije.
Projekt je to vrijedan 3,4 milijarde kuna, odnosno 450 milijuna eura, za koji je HEP pokrenuo javni natječaj još u listopadu 2014. Natječaj je proveden kroz pregovarački postupak u više krugova, pa su od četiri ponuđača, koliko ih se inicijalno javilo, najprije eliminirana dva, talijanska energetska tvrtka Ansaldo Energia i grčka Metka, da bi ovih dana HEP izvijestio kako je odbio i preostale dvije zainteresirane kompanije: Siemens i Alstom.
450milijuna
eura planirani je projekt HEP-a u Osijeku
Štetne odredbe
Objašnjavajući zbog čega ni te dvije obvezujuće ponude nisu udovoljile, HEP u odluci o poništenju natječaja navodi kako "ni jedna od dvije ponude na ispunjava uvjete vezane za predmet nabave". Također ističu za oba ponuđača da su njihove ponude u suprotnosti s odredbama natječajne dokumentacije, a da alternativne ponude koje su im dostavili nisu dopuštene. Ukratko, HEP konstatira kako obje ponude za ovaj projekt sadrže štetne odredbe. Među ostalim, Alstomu se zamjera da raspored objekata u njegovoj ponudi nije u skladu s idejnim projektom i ishođenom lokacijskom dozvolom, da je i zahvat rashladne vode u suprotnosti s uvjetima iz lokacijske dozvole, a i jamčena vrijednost neto električne snage elektrane prelazi snagu za koju je izdana prethodna elektroenergetska suglasnost.
Neprihvatljivo je hepovcima i Alstomovo korigiranje parametara tla za izvođenje građevinskih radova, dok je i kod Siemensa HEP utvrdio odstupanje rasporeda kompresorske stanice, kemijske pripreme vode i drugih objekata od idejnog projekta i lokacijske dozvole, a utvrđeno je i da je ponuđač mijenjao na više mjesta tekst ugovora iz natječajne dokumentacije te da je dao uvjetnu ponudu, mijenjao je i nadopunjavao tekst iz natječajne dokumentacije. Za HEP je, inače, Siemensova ponuda bila povoljnija – ukupno je vrijedila 321,4 milijuna eura, dok je Alstomova bila teška 448 milijuna eura.
Znakovit tajming
Kakva je, nakon svega, sudbina projekta TE-TO Osijek, zasad je posve nepoznato. Na samu se odluku HEP-a Siemens i Alstom mogu još žaliti u predviđenom roku od deset dana, no teško je ne primijetiti i da je odluka HEP-a objavljena u trenutku dok se još formira nova Vlada, čiji stav o tom slučaju nepoznat, uostalom, kao i o ostalim energetskim projektima oko kojih je javnost, kako šira, tako i politička i stručna, bila podijeljena. Oko gradnje TE-TO Osijek razlike su tolike da čak ni u samom HEP-u nije bilo jedinstvenog stava oko gradnje elektrane, uključujući i menadžerske strukture. No, za mandata ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka i aktualnog predsjednika Uprave Perice Jukića projekt je ipak pokrenut, a njegova realizacija planirana je bila za 2018. godinu. Taj rok, naravno, nije ostvariv niti ako se nova vVada Tihomira Oreškovića i odluči ponoviti pregovarački postupak za ovaj HEP-ov projekt.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.također je od ključnog značaja, da hrvfatskoj ni ova velika TE ni TE Plomin C, energetski, uopće nisu potreben. TE Rijeka je konzervirana, oba bloka u TE Sisak rade minimalno i neće biti neki problem kad se isključe 2018.. Do tada, treba završtii zamjenski blok u EL-TO Zagreb, 135 MW električne snage, a nešto slično se može napraviti i u Osijeku, za zamjenu sadašnjih blokova koji se isključuju. Ne više od toga. Još dovršiti program revitalizacije hidroelektrana, to HEP radi i to je OK.
z to, u iduće dvije godine mogu se realizirati već ugovoreni projekti gradnje TE na biomasu i vjetroelektrana i drugih obnovljivih. S time, i postojećim postrojenjima (hidroelektrane, TE-TO Zagreb, Sisak C, Plomin 2 i NEK), Hratska može proizvesti (u projsječnoj hidrološkoj godini) više od sadašnje godišnje potrošnje. Dalje se jednostavno koncentriramo samo na obnovljive – tu smo još znatno ispod razine Europske unije (ne računajući velike HE).
Upravo tako Energ. Potpisujem svaku tvoju riječ. Ovo je čisto pozicioniranje za pregovore s novim gazdama, nema nikakve veze s poslovanjem HEP-a, a kamoli energetikom.
Perica Jukić (HEP DD) i Nikola Rukavina (HEP PROIZVODNJA DOO) su uhljebi koji su radi ulizivanja Vrdoljaku i mešetarenja zemljištem te potrošnje plina pristali gurati TE Osijek, svjesni da je to katastrofalan projekt koji može doslovce uništiti HEP. Uz to, ovaj dvojac je proveo otpis svih termoelektrana u bilanci HEP-a čime je izravno oštetio RH za 2.000.000.000,00 KN (2 milijarde kuna).
Ova odluka o poništenju nije ništa drugo nego dodvoravanje HDZ-u kako bi očuvali funkcije. Ako su u HDZ-u toliko slijepi da ne smjene ovaj dvojac isti dan kad formiraju vladu, onda nam se ne piše dobro. Tomislave Karamarko i ostali HDZ – ovci, informirajte se o ljudima koje Vam dovode kao rješenja. Ovi ljudi su uzrok problema, a ne rješenje. Ovo je jedan od testova vlada li i dalje UDBA ili ne.
Uključite se u raspravu