Uspješna tvrtka Plamen iz Požege, koja se bavi proizvodnjom peći i kamina, već godinu dana pokušava prikupiti papirologiju za 120 milijuna kuna vrijednu investiciju.
Riječ je o ulaganju u novu elektropeć i elektronapajanje, čime će Plamen, s novom linijom za proizvodnju, povećati kapacitete za 30 do 40 posto, ali i zaposliti još najmanje od 50 do 90 radnika. Tvrtka izvozi više od 80 posto ukupne proizvodnje… No, Plamenu, s obzirom na to da posluje u Hrvatskoj a ne u Danskoj ili Austriji, nije nimalo jednostavno i realizirati spomenutu investiciju. Potkraj prošle godine dobili su lokacijsku dozvolu, sada čekaju građevinsku i tu navodno ne bi trebalo biti problema. Zapelo je, međutim, s HEP-om, koji je Plamenu već izdao određeni broj suglasnosti, no zbog jednog "zahvata" cijela je investicija na čekanju. "U sklopu ulaganja potreban je i oko četiri milijuna kuna vrijedan zahvat koji financira Plamen, pa ga sam i želi brzo i kvalitetno odraditi. No, u posljednje se vrijeme pojavio otpor u HEP-u i neki njegovi predstavnci žele da HEP odradi taj posao.
Plamenu se tako ulaganje oduljuje, a osjećaju se i diskriminirani u odnosu na neke strane ulagačem, primjerice, u vjetroelektrane, kojima je bilo odobreno da takve zahvate odrade sami", doznali smo od sugovornika upućenog u stanje u požeškoj tvrtki. Službeni komentar iz Plamena nije bilo moguće dobiti. Čak smo zamoljeni da o tome uopće ne pišemo jer "tek tada neće uspjeti ishoditi papire do kraja". U Plamenu su napravili i zanimljiv, ali i poražavajući izračun: zbog kašnjenja s investicijom kojom bi bili efikasniji u proizvodnji svaki mjesec gube 400 tisuća kuna na troškovima energije. U HEP-u su ostali iznenađeni upitom o kočenju Plamenove investicije. "Sve dozvole vezane uz ulaganje tvrtke Plamen u fazi su ishođenja. Proces je u tijeku i s njihovim predstavnicima imamo redovite razgovore", poručili su iz HEP-a. Plamenova investicija odvijat će se u dvije faze, s tim da će u prvoj biti uloženo 50 milijuna kuna, a u drugoj još 70 milijuna kuna. Ukupnim iznosom to se ulaganje približava granici za ulazak u Zakon o strateškim investicijama, koji bi trebao ubrzati upravo velika ulaganja (od najmanje 150 milijuna kuna). Predstavljajući taj zakon u veljači premijer Zoran Milanović istaknuo je kako će "nestati dosadašnji sustav u kojem je gotovo svaki 'lokalni igrač' mogao ucjenjivati investitora daleko od javnosti i daleko od transparentnosti".
U slučaju Plamena ostalo nam je nejasno kojeg je ranga "igrač" koji usporava ulaganje s obzirom na to da u sjedištu HEP-a od svega peru ruke iako na terenu situacija ne teče glatko. Postavlja se i pitanje je li normalno da požeškoj tvrtki treba više od godinu dana da riješi dokumentaciju jer želi proširiti pogone. Plamen je prošle godine ostvario prihod od 190 milijuna kuna uz dobit prije oporezivanja od 15 milijuna kuna. Više od 80 posto proizvoda izvezu u više od 20 država. U Plamenu se i u vrijeme krize hvale 13. plaćom, uskrsnicom, božićnicom i regresom te lanjskim povećanjem plaće u iznosu od 11 posto. Zapošljavaju 433 radnika. Tvrtka je inače u većinskom vlasništvu požeškog poduzetnika Josipa Galića i još nekoliko privatnih tvrtki, a zanimljivo je da ima čak 93 mala osnivača, tj. fizičke osobe. Galić je poslovnoj javnosti poznat, među ostalim, kao bivši vlasnik trgovačkog lanca Presoflex koji je prije nekoliko godina prodao slovenskom Mercatoru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tako je to u javnim poduzećima koje štiti majka država. Ponašaju se kao država u državi. Zakoni koji vrijede za sve ostale ne vrijede za njih. To je problem koji nije od jučer a koji će biti i u EU ukoliko se ne poduzmu pravi koraci za otklanjanje tih anomalija!
HEP je inače poznat po ljudima, koji se ponašaju kao da imaju svatko svoju privatnu hidrocentralu
Uključite se u raspravu