Nakon pružanja prve pomoći stradalom stanovništvu nakon potresa na području Sisačko-moslavačke županije na red dolazi i pomoć gospodarstvu.
Velike štete pretrpjeli su i poduzetnici, kojih je na pogođenom području Siska oko 1250, te još 1100 obrtnika, a od Vlade očekuju brz odgovor na njihove potrebe.
Poslodavci su promptno predložili da se na sve poduzetnike u toj županiji primijeni jedna od mjera iz korona-programa, točnije financijska pomoć za očuvanje radnih mjesta. Na taj način omogućilo bi se isplatu plaća koja će za najveći dio tamošnjih poduzetnika u narednim mjesecima predstavljati problem.
Gotovo 9000 radnika
Postojeći model koji provodi HZZ omogućuje da se poslodavcima kojima je zbog korone onemogućen rad ili imaju pad prihoda veći od 60 posto pokrije trošak plaće do 4000 kuna neto, a s odlukom o proglašenju stanja katastrofe poslodavci tvrde da se otvara mogućnost brzog djelovanja i uključivanja svih poduzetnika s područja Sisačko-moslavačke županije koji zatraže pomoć za isplatu plaća, kako bi zadržali svoje radnike.
Kod gospodarstvenika, prema podacima koje smo dobili iz HGK, zaposleno je gotovo devet tisuća radnika. I Hrvatska obrtnička komora izašla je s prijedlogom paketa mjera za ublažavanje posljedica potresa na poslovanje obrtnika.
Predlažu da im osigura novčanu naknadu za fiksne troškove, odnosno najma prostora, energenata i drugih režija, kao i oslobađanje davanja gradovima i općinama, od komunalnih i vodnih naknada, poreza na potrošnju, naknada za korištenje javnih površina i prireza.
Traže i odgodu plaćanja zaostalih obveza prema državnom proračunu, a budući da posljedice katastrofalnog potresa upravo najviše imaju mali poduzetnici, prema Vladi ide i apel da se izradi poseban program nepovratnih sredstava za obnovu poslovnih prostora i dugotrajne imovine, koji bi se realizirao preko Hamag-Bicro-a.
Ono što poduzetnici koji su dosad koristili Hamagove programe već imaju osigurano, zahvaljujući pandemiji, je moratorij za sve postojeće kredite do 1. srpnja 2021. Dosad su, prema podacima Hamaga, kroz sve njegove programe poduzetnicima iz Sisačko-moslavačke županije kroz 637 ugovora omogućena sredstva od gotovo pola milijarde kuna (476 milijuna).
Među ostalim, tamošnji poduzetnici koristili su mogućnosti bespovratnih sredstava, a kroz 268 ugovora s Hamagom im je dodijeljeno ukupno 134 milijuna kuna, kojima su poduprti projekti razvoja poduzetništva, istraživanja i inovacija vrijedni oko 277 milijuna kuna.
Korona-krediti
I tijekom pandemije koronavirusa sisačko-moslavački gospodarstvenici posezali su za mjerama pomoći uvedenih s ciljem ublažavanja negativnih efekata potpunog ili djelomičnog lockdowna, a tzv. korona-kredite Hamaga za očuvanje gospodarske aktivnosti i likvidnosti, do sada je koristilo 152 mikro, malih i srednjih poduzetnika iz te županije.
Kroz tu liniju, čiji je iznos najviše 380 tisuća kuna, uz kamatu od 0,25 posto i poček od godinu dana, isplaćeno im je nešto manje od 51 milijuna kuna.
Hamag, neslužbeno se čuje, razmatra nove mjere za poduzetnike koji su u potresu pretrpjeli velike materijalne štete i trebaju pomoć u obnovi. Mjere će biti definirane nakon detaljne analize šteta i utvrđivanja konkretnih potreba.
I poslovne banke već su reagirale i kao prvi korak trenutačno obustavile iniciranja novih prisilnih naplata za tamošnje korisnike kredita, a ta će mjera, prema objavi HUB-a, biti na snazi sve do trenutka finalizacije sustavnog dugoročnog rješenja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu