Vlada će se postaviti čvrsto u predstojećim pregovorima s predstavnicima mađarskog MOL-a o izmjenama postojećeg dioničarskog ugovora o Ini, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU Branko Grčić, odgovarajući danas u Karlovcu na upite novinara o najavama da će pregovori Vlade i MOL-a o Ini započeti 18. rujna.
"Donijeli smo određenu platformu i u njoj istaknuli pitanja koja bi se trebala rješavati s MOL-om u odnosima budućeg poslovanja Ine. Svi pokazatelji koji su u tom javno dostupnom materijalu, a kojeg je Vlada RH usvojila, pokazuju da se parametri i indikatori poslovanja Ine pogoršavaju. Mi kao suvlasnici, mislim država i Vlada, nismo s time sretni i o svim tim aspektima želimo razgovarati s našim partnerom u suvlasništvu Ine", rekao je Grčić.
Na dodatno novinarsko pitanje kako će se Vlada u tome postaviti, Grčić je odgovorio "čvrsto".
Prvi sastanak pregovaračkih timova hrvatske Vlade i MOL-a o izmjenama dioničarskog ugovora o Ini sazvan je za 18. rujna, pišu danas pojedini mediji.
Vlada je početkom kolovoza u pregovarački tim za razgovore s MOL-om imenovala ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka i ravnatelja Ureda za upravljanje državnom imovinom Mladena Pejnovića, a tada je utvrdila i okvir za pregovore.
Da bi se otklonila opasnost ugrožavanja energetske stabilnosti i sigurnosti Hrvatske potrebno je žurno provesti aktivnosti u cilju uspostave novog modela upravljanja Inom koji će omogućiti nesmetano poslovanje i razvoj toga energetskog subjekta sukladno Zakonu o energiji i energetskim interesima Hrvatske te Zakonu o trgovačkim društvima, navela je Vlada u pregovaračkim osnovama.
Na tragu toga potrebno je pokrenuti postupak pregovora za niz ugovora – Ugovor o međusobnim odnosima dioničara i Ugovor o suradnji između Ine i MOL-a (oba od 17. srpnja 2003.), Prva izmjena i dopuna ugovorima o međusobnim odnosima dioničara i Glavni ugovor o plinskom poslovanju (oba od 30. siječnja 2009.) te Prvi dodatak Glavnom ugovoru o plinskom poslovanju (od 16. prosinca 2009.).
Kao područja poslovanja koja treba raspraviti u pregovorima Vlada je navela korporativno upravljanje, kontrolu troškova, investicija i raspodjele dobiti, istraživanje, razvoj i proizvodnju ugljikovodika, preradu, veleprodaju i maloprodaju naftnih derivata te plinsko poslovanje.
Vlada je uz ostalo svoje pregovarače obvezala da utvrde ugovorne uvjete pod kojima je MOL stekao vladajući položaj u Ini te detaljno ocijene izvršenje ugovornih obveza i prihvaćenih poslovnih ciljeva od strane MOL-a iz svih ugovora koji su predmet pregovora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu