Gotovo iz dana u dan s Jadrana kapne poneki pokazatelj na tragu ocjena da bi ovogodišnja turistička sezona trebala biti rekordna, ali istodobno se svako malo čuje i neki signal o vlasničkim preslagivanjima u hotelsko-turističkom biznisu. Uz Hypovo rješavanje vlasništva nad dvjema ključnim hotelskim točkama u Splitu – hotelima Le Meridien Lav i Marjan, već neko vrijeme tvrdi se da su “za dobru cijenu” za potencijalne kupce itekako raspoloženi u Liburnija Riviera Hotelima. Promjena vlasništva i izglednijom se čini u dubrovačkim Vrtovima sunca nakon što su završili pod okriljem Erste banke kao kreditora. Jedan od novijih sličnih signala, pak, kaže da je i Marfin Investment Group (MIG), grupacija sa sjedištem u Grčkoj, trenutno u potrazi za kupcem svoga udjela u turističkom lancu Bluesun Hotels&Resorts, odnosno Sunce koncernu Jake Andabaka.
MIG je, kako tvrde neslužbeni izvori, za taj tender savjetnički angažirao konzultantsku mrežu Ernst&Younga. Njegov plan izlaska iz hrvatske investicije u koju je ušao ‘raskošno’ predkrizne 2008. godine je, prema svemu sudeći, poguran velikim teretom dugova što mu sigurno ne jača pregovaračke pozicije. Osim toga, nešto zahtjevnijim taj plan čini i to što ta grupacija drži 49,9 posto, dok je većinski paket Sunce koncerna u rukama obitelji Andabak.
To znači da će u razgovorima potencijalnih investitora ona zapravo biti nezaobilazna adresa. Sam Andabak, dakako, upućen je u MIG-ove namjere izlaska, ali zasad ne želi komentirati cijelu priču.
Prema izvorima iz turističkog sektora, preliminarni interes za sudjelovanje na tenderu je solidan, ali zasad te tvrdnje ne prate konkretna imena interesenata. Umjesto toga tvrdi se da su prvi razgovori o mogućem ulasku u Bluesun hotele već obavljeni s npr. jednim američkim investitorom, a navodno su odrađeni prvi kontakti i s ‘dežurnim’ domaćim investitorima kad su posrijedi slične transakcije – mirovinskim fondovima. S manjinskim udjelom, pa makar on bio i 49-postotni, MIG može ciljati ponajprije na tip portfeljnih investitora koji, poput njega, nemaju upravljačkih ambicija. No, kako su Bluesun hoteli jedan od u nas najvećih hotelskih grozdova, oni su kao takvi potencijalno zanimljivi i strateškim investitorima, ali to bi podrazumijevalo nešto šire razgovore od samo MIG-ova udjela.
13 hotela
posluje u sastavu hotelskog lanca Bluesun.
Dio poznavatelja domaće hotelijerske scene to ne smatra nerealnim. Dapače, uvjereni su da bi Andabak, koji je svojedobno prodajom udjela MIG-u napravio prilično lukrativan posao (govorilo se o plaćenih devedesetak milijuna eura), bio spreman na preslagivanje portfelja hotela, čime bi se zadovoljili i apetiti strateških ulagača za natpolovičnim vlasništvom i upravljačkom prevlašću.
Iz trenutnih aktivnosti i investicijskog tempa Sunce koncerna to se, dakako, ne da naslutiti, kao ni iz onih Liburnija Riviera hotela koji su svoje uobičajene poslovne aktivnosti ovaj tjedan podcrtali objavom prikupljanja ponuda izvođača za preuređenje opatijskog Hotela Pallace-Bellevue. Bluesun hoteli u tom pogledu nisu ništa manje aktivni. Otvarajući nedavno otvoreni bazenski kompleks u Bizovačkim toplicama, naglasili su kako je to tek prva od predviđene tri faze tog projekta. Druga predviđa izgradnju lječilište, a treća rekonstrukciju, nadogradnja i opremanje hotela Termia. Pored te investicije ukupne vrijednosti 100 milijuna kuna, Andabak radi još dva hotelska projekta ranga pet zvjezdica. Uz hotel Jadran u Tučepima, to je i novogradnja hotela Dioklecijan u Splitu, za to su ‘papiri’ navodno riješeni. Govoreći o tim dvjema investicijama u nedavnom razgovoru za Poslovni dnevnik, Sanja Gagulić, članica Uprave koncerna Sunce, rekla je kako se njihova vrijednost veća od 450 milijuna kuna. Ukupna ovogodišnja ulaganja koncerna, ne računajući samo ona u smještajne kapacitete, procjenjuju se na oko pola milijarde kuna.
Hotelski lanac Bluesun danas uključuje pet destinacija; od Bola na Braču, Brela, Tučepa te Starigrada-Paklenice do Marije Bistrice. Na njima posluje 13 hotela, od kojih je polovica s četiri zvjezdice, a u sklopu četiriju je i wellness. Uz smještajni kapacitet od 5544 kreveta, dio lanca Bluesun je i kamp Paklenica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu