Barem 15 građevinskih tvrtki upustilo se u proces predstečajnih nagodbi.
Od većih igrača u tom biznisu – Dalekovod i Industrogradnja krenuli su u taj postupak, dok su dvije tvrtke iz IGH grupe, Geotehnika inženjering i Sportski grad, tek podnijele zahtjeve. Iako mnogi od njih u nagodbi, koja im na određeno vrijeme omogućuje odblokadu računa i zaštitu od vjerovnika, vide spas, stručnjaci upozoravaju da to nije nužno tako. "Radi se o privremenoj mjeri koja može pomoći samo tvrtkama koje imaju proizvod i tržište, a u nevolji su se našle stjecajem okolnosti – propašću projekta, nelikvidnošću… Dalekovod je primjer tvrtke koja ima ljude, znanje i tržište. Potrebno joj je restrukturiranje, no siguran sam da se može izvući iz krize.
Za većinu ostalih tvrtki koje se nalaze u tom društvu, nisam siguran kako će završiti", kaže Zdenko Karakaš, direktor Udruge poslodavaca u graditeljstvu Hrvatske. On smatra da je normalno da neuspješne tvrtke odlaze u likvidaciju jer one lošim poslovnim modelom i dampinškim cijenama ugrožavaju čitav sektor. Dodaje i da je nerealno očekivati da ćemo imati 114 tisuća radnika u građevini ako tržišna logika kaže da bi ih trebalo biti 70-75 tisuća. Sličnog mišljenja je i Šime Guzić, savjetnik u RRiF-u koji kaže da predstečajna nagodba daje dužnicima samo predah od pritiska vjerovnika, a ne rješava problem.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu