Lokalne razvojne strategije postale su vrlo tražena roba na hrvatskom tržištu.
Prošloga mjeseca nekoliko je desetaka gradova i općina diljem Hrvatske zatražilo stručnu pomoć konzultanata za izradu višegodišnjih razvojnih programa. Prosječno se takvi strateški dokumenti plaća oko 70 tisuća kuna, no ima i onih koji su voljni izdvajati i nešto više od toga. Primjerice, Grad Korčula procjenjuje da će ga taj angažman stajati 120 tisuća kuna uvećano za PDV, a Drniš, kao i općina Novigrad Podravski u Koprivničko-križevačkoj županiji, planiraju izdvojiti 100 tisuća kuna plus PDV.
Pojedini gradovi i općine, pak, samo za strategije turističkog razvoja, poput Biograda na moru i općine Krapinske Toplice, spremni su platiti 200 tisuća kuna. Predsjednika Udruženja gradova Hrvatske Željka Turka, inače zaprešićkog gradonačelnika, pojačan intenzitet nabave lokalnih razvojnih strategija ne začuđuje. "Svi koji imalo ozbiljno razmišljaju o svojoj budućnosti imaju dugoročne programe razvoja, no novi je moment što ti dokumenti sada pripomažu i da EU i nadležna ministarstva mogu uvidjeti što je na pojedinom području doista prioritet i što od projekata na pojedinom području treba poduprijeti", objašnjava Turk.
Činjenica da su razvojni programi pojedinih gradova, općina ili županija ujedno temeljni dokumenti i pretpostavka za povlačenje novca iz EU fondova potiče i one koji dosad nisu izrađivali takve dokumente da prionu na posao. U pravilu se takvi programi osmišljavaju na razdoblje od jednog političkog mandata, ali i do sedam godina, no sada prevladava model da se programi pišu u jednakom razdoblju kao i financijska omotnica Hrvatske, odnosno od 2014. do 2020. Od stratega se inače traži analiza postojećih problema i slabosti, kao i mogućih potencijala koji nisu aktivirani, te izrada scenarija kroz koje će se iskazati glavna područja daljnjeg razvoja, kroz koje će se utvrditi kako pojedino područje može biti najučinkovitije, ekonomski i sektorski, ali i ukupno u pogledu razvoja zajednice i očuvanja okoliša.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu