Grade hotel u Lipiku i ZRC dižu iz pepela, projekt će izravno zaposliti 110 radnika

Autor: Suzana Varošanec , 14. prosinac 2015. u 13:16
Lipik, arhivska fotografija, Foto: Duško Mirković / Pixsell

U prvoj fazi projekta predviđa se obnova objekata srušenih u ratu i izgradnja novog hotela u kojem će posao naći 110 radnika.

Stečaj je za tvrtku Zdravstveno rekreacijski centar (ZRC) Lipik, za razliku od promašenog predstečaja, značio brzo rješenje, a otvorena su i vrata projektu čija se vrijednost procjenjuje na oko 197 milijuna kuna. Svi akteri regionalne i lokalne vlasti daju mu podršku, kao i novom investitoru, tvrtki Itema, jer donosi razvoj turizma i zapošljavanja, uz očekivanja da će se vratiti na predratne rekorde. Tada je ZRC Lipik sa 85-postotnom popunjenosti na godišnoj razini bio turistički lider.

Trgovački sud u Osijeku vrlo je brzo ovaj slučaj stavio ad acta, a jedino je učinak namirenja poražavajući za državu. Dok su radnici uspjeli namiriti dio tražbina, kao i požeška ispostava Porezne uprave, bez jedne kune ostao je Središnji ured Porezne uprave. On je najveći vjerovnik sa 400 milijuna kuna tražbina, koji prema objašnjenju stečajnog upravitelja Milana Nakića nije imao osiguranu tražbinu. Ipak, stečaj je dobro okončan, kaže, kad se gleda s naslova imovine koja je preuzeta u stečaju i daljnjih planova Iteme koja je lani na dražbi kupila imovinu ZRC Lipika. Vrlo se rijetko može pronaći investitor koji je raspoložen dalje razvijati nove projekte, a ovdje se upravo to dogodilo, pa su sve oči u Lipiku i Požeško-slavonskoj županiji uprte u taj projekt.

 

197milijuna

kuna iznosi ulaganje u prvoj fazi za koje očekuju i EU sredstva

Zbog njega se stvaraju novi partnerski odnosi koji su ključ u realizaciji projekta. Prvi takve vrste je ovih dana sklopljeni sporazum između Iteme kao investitora te grada Lipika i županije, njihovih Turističkih zajednica i Regionalne agencije Panora. Partnerski odnos između nositelja projekta i TZ-a bitna je karika – obvezni dio dokumentacije, doznajemo, i uvjet za postupak apliciranja za EU sredstva. On se očekuje već početkom 2016., a aplikacija će biti predana odmah. Projekt će se razvijati u dvije faze, potvrdio nam je direktor Iteme Zdravko Mikolić.

"U prvoj fazi predviđa se 197 milijuna kuna za obnovu ratom porušenih objekata koji su zaštićena kulturna dobra – Kursalon i Wandelban s pripadajućim perivojem, te izgradnja novog hotela sa 101 smještajnom jedinicom. Do 22. prosinca imat ćemo pripremljenu dokumentacju, a aplicirat ćemo za 50 posto bespovratnih EU sredstava u odnosu na ukupnu vrijednost investicije. Ovo je naš prvi integrirani projekt", najavljuje Mikolić. Projekt će izravno zaposliti 110 radnika, a nova radna mjesta kreirat će i u suradnji s lokalnim poduzetnicima.

 

Mikolić

Već je potpisano desetak pisama namjere s lokalnim OPG-ima, u svrhu osiguranja opskrbe budućeg novoizgrađenog hotela

U Wandelbanu, naime, bit će restoran, slastičarnica, kafeterija, turistička agencija u vlasništvu grada, vinoteka, prodavaonica lokalnih prehrambenih proizvoda, frizeraj, butik odjeće i obuće, suvenirnica, cvjećarnica, biljna ljekarna i parfumerija. Za većinu tih sadržaja već postoje zainteresirani lokalni poduzetnici. Suradnjom s Itemom i oni mogu svoju investiciju u opremanje sufinacirati europskim sredstvima, i to bespovratno do 85 posto iznosa, a uz obvezu rada pet godina. Pored navedenog, već je potpisano desetak pisama namjere s lokalnim OPG-ima, u svrhu osiguranja opskrbe budućeg novoizgrađenog hotela prehrambenim proizvodima iz lokalne proizvodnje, a što bi također trebalo značajno potaknuti razvoj lokalne poljoprivrede, povrtlarstva i stočarstva te omogućiti dodatno zapošljavanje. 

Komentirajte prvi

New Report

Close