Hrvatski obrambeni sektor ulazi u sustave s umjerenim rizikom od korupcije, a najlošiji pokazatelji su u javnim nabavama Ministarstva obrane, koje su često netransparentne i unaprijed dogovorene, pokazalo je istraživanje koje je u 82 zemlje proveo Transparency International (TI).
Istraživanje je lani provedeno prvi put, a zemlje su svrstane u šest skupina, ovisno o stupnju rizika od korupcije, počevši od onih s vrlo niskim rizikom (A) do kritičnog rizika (F).Hrvatska se našla u kategoriji C koja označava umjereni rizik, a u njoj je još 15 zemalja, od kojih je deset članica NATO-saveza. Čelnici Tranparency Internationala Hrvatske (TIH) Nikola Kristić i Zorislav Antun Petrović ustvrdili su kako je Hrvatska "sa zadovoljavajućom ocjenom u gornjem domu", ali još ima mnogo mogućnosti za napredak, posebice u javnim nabavama koje se "često nepotrebno proglašavaju tajnima". Koliko su te nabave netransparentne, govori i podatak da je samo deset posto poslova u obrambenom sektoru ugovoreno putem javnih nabava, a sve ostalo putem izravnih pogodbi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu