Donošenjem izmjena Zakona o prostornom uređenju te povezanih podzakonskih akata stvorene su osnovne pravne pretpostavke za intenzivniju implementaciju agrosolara. Sada je moguće i u RH pokrenuti agrosolarne projekte na poljoprivrednom zemljištu ako su na tom zemljištu uspostavljeni poljoprivredni trajni nasadi i ako su takvi nasadi upisani u evidenciju ARKOD-a.
Tako je moguće za njih pribaviti energetsko odobrenje, koje je ključni dokument za njihov razvoj. No, ako bi se agrosunčane elektrane (ASE) instalirale na samo 5% poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj mogli bismo razviti između 2 824,51 MWp i 4 726,69 MWp , odnosno između 2.8 GW i 4.7 GW, no koliko će takvih projekata biti – teško je reći.
Pritom bi vinogradarstvo, voćarstvo, uzgoj aromatičnoga i ljekovitog bilja, travnjaštvo i ribnjačarstvo trebali biti najpogodniji za primjenu ASE. Na sve to, uz navedeni ilustrativni izračun, ukazuje Studija o potencijalu uporabe solarne energije u poljoprivrednom sektoru i sektoru slatkovodne akvakulture u Hrvatskoj.
Dodatna regulacija
Ipak, unatoč čvrstim pravnim temeljima koji su stvoreni za razvoj prvih agrosolarnih projekata, prema preporukama koje Studija donosi Hrvatska bi trebala uvrstiti agrosolare u postojeće strateške dokumente. I to u one koji se odnose ili na razvoj poljoprivrednog sektora (Strategija poljoprivrede) ili na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora (Strategija energetskog razvitka RH do 2030. s pogledom na 2050.).
Francuski primjer
Prema Lini Dubini iz udruženja SolarPower Europe, koje okuplja više od 300 organizacija iz područja solarne energije, postoji niz europskih primjera najbolje prakse u radu ASE. Pilot projekt ASE postavljene 2019. u jednom vinogradu u Francuskoj pokazao je znatno snižene temperature ispod panela, 51% manje sati najintenzivnijeg sunčevog zračenja u hladu ispod panela, 66% smanjenje temperature u razdobljima s previše sunčeve svjetlosti, smanjenje korištenja vode za 32%, te sustavno snižavanje temperature tla u kontroliranim sjenčanjima.
Takav je i primjer voćnjaka u Francuskoj u regiji Auvergne-Rhone-Alpes u kojemu je 2022. izgrađen pilot projekt ASE od 1.9MW sa stablima marelica, nektarina i trešanja. Uočen je smanjen utjecaj mraza na stabla breskvi, sa samo 9% gubitka cvijeća ispod panela u usporedbi s gubitkom od 35% u običnom voćnjaku.
Svi ti projekti savršeno se uklapaju u zelenu energetsku tranziciju i održivu poljoprivredu, kroz dvostruku namjenu istog prostora, zaštitu biološke raznolikosti i uključivanje lokalne zajednice, a instalacijom ASE na dijelu poljoprivrednih površina na području EU, moguće je do 2030. godine proizvesti oko 1 TW električne energije, a do 2040. godine dodatnih 5 TW.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu