Gospodarstvo u niskom startu čeka detaljne upute, zaštitne mjere imaju cijenu

Autor: Marija Brnić, Marija Crnjak , 23. travanj 2020. u 22:01
Foto: Josip RegoviĆ/PIXSELL

Ostaje niz otvorenih pitanja koja treba precizno utvrditi, kako se ne bi ponovile nespretnosti iz nedavnog slučaja s Državnim inspektoratom i restoranima.

U dvojbi da li zadržati vrlo stroge i ograničavajuće mjere borbe protiv koronavirusa ili ih potpuno otpustiti Vlada je odabrala srednji put. Takva je uostalom bila i sugestija javnosti, koja je u zadnjem istraživanju pokazala ravnomjernu podijeljenost između ove dvije opcije. Od ponedjeljka slijede otpuštanja restriktivnih mjera, u tri faze, s tim da Vlada jasno daje do znanja da će epidemiolozi pomno pratiti situaciju idućih dana i spremni su u slučaju pogoršanja stanja brzo reagirati i vratiti represivne mjere.

To eksperimentalno stanje trajat će dva tjedna, nakon čega će biti jasno slijedi li daljnje labavljenje režima. Sva tri stupnja otpuštanja strogog režima donose velike i očekivane promjene, koje omogućavaju da gospodarstvo, ali i škole i vrtići ponovno počnu disati, ne još normalno, ali slobodnije u odnosu na uvjete stroge karantene.

U prvoj fazi “otključat” će se vrata malih trgovina, onih izvan šoping-centara, te krojačnica, fotostudija i sličnih uslužnih djelatnosti, no u toj prvoj fazi poseban je naglasak je na povećanju slobode kretanja i ponovnoj uspostavi prometne povezanosti. Predviđa se uspostava javnih gradskih i prigradskih, te brzobrodskih linija do otoka, s tim da se zbog velike osjetljivosti tek očekuje utvrđivanje sigurnosnih kriterija pod kojima će se odvijati promet.

Početak idućeg tjedna predviđen je za start javnog, ali i privatnog zdravstva u punom opsegu, a za mnoge posebno važno bit će i otvaranje brijačnica, frizerskih i kozmetičkih salona. Od 11. svibnja slijedit će i rad trgovačkih centara, ugostiteljskih objekata na terasama i unutar hotela samo za njegove goste, te otvaranje nacionalnih parkova, a uspostavit će se međužupanijske i domaće avionske linije.

Poduzetnici ovakav tempo u pravilu pozdravljaju i smatraju razumnim, no ostaje niz važnih otvorenih pitanja koje prije starta treba precizno utvrditi, kako se ne bi, kao što kaže predsjednik HGK Luka Burilović, ponovile nespretnosti iz nedavnog slučaja s Državnim inspektoratom i zatvaranja nekolicine restorana zbog nejasnih tumačenja pravila rada.

Premijer Andrej Plenković najavio je da će epidemiolozi izraditi jasan okvir kojega će se poduzetnici i građani morati pridržavati, od poštivanja fizičke udaljenosti i visokih higijenskih standarda i zaštite radnika do dvosmjenskog rada u trgovinama i preciziranja pravila kod obavljanja poslova u poljoprivredi. Sve to ima i cijenu, o kojoj se zasad ne govori, no koja će postati dio daljnjeg poslovanja. U

pozitivnoj reakciji HUP-a ističe se apel Vladi da u najkraćem roku poslodavci dobiju jasne i nedvosmislene upute o načinu sigurnog rada.

“Precizne upute su potrebne tvrtkama kako bi mogli poduzeti sve što je potrebno za poslovanje u novim uvjetima, sukladno uputama epidemiologa. Na taj način najbrže će se moći osigurati uvjeti koji jamče sigurnost zaposlenika, ali i klijenata, kupaca i potrošača te omogućiti nastavak gospodarske aktivnosti bez prijetnji kaznama i zatvaranjima zbog mogućih nejasnih interpretacija. Mislimo da je važno da zajedno s Vladom osiguramo da mjere koje se traže budu primjenjive i izvedive u praksi”, poručuje glavni direktor HUP-a Davor Majetić.

Medak

Odlučili smo angažirati epidemiologe i udružiti snage s kolegama iz inozemstva i predložiti Vladi konkretne mjere.

HUP apelira i da Vlada što prije sastavi i kriterije prema kojima će epidemiološkim pokazateljima omogućavati otvaranje sektora kojima je zabranjen rad. Na osnovu tih kriterija poduzetnici će moći pratiti situaciju i pripremiti se za mogući početak rada. Tako će i sami poduzetnici biti u prilici procijeniti je li im u takvim uvjetima moguće profitabilno ili održivo poslovati.

Ugostitelji i hotelijeri zadovoljni su vijestima o otvaranju u svibnju, i spremni su na suradnju s epidemiolozima, kako bi se što prije definirali konkretni koraci i mjere operativnog funkcioniranja kafića, restorana, hotela i svi ostalih objekata u uvjetima pandemije.

Pripreme za realizaciju sezone

“Svjesni smo da proces mora biti postupan. Djelatnost turizma i ugostiteljstva podrazumijeva kontakt s ljudima i razumijemo predloženi redoslijed mjera. Sada je ključno definiranje okvira operativnog funkcioniranja svih pružatelja usluga u turizmu, kako bi se stvorili uvjeti za kvalitetnu pripremu realizacije sezone, koliko je to god moguće u ovim izmijenjenim uvjetima. Stojimo na raspolaganju svim državnim tijelima i epidemiolozima kako bi našli rješenja koja su prihvatljiva iz zdravstvenog aspekta, a istovremeno osiguravaju maksimalno moguće ugodno iskustvo naših gostiju”, izjavio je Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma.

Marin Medak, predsjednik Koordinacije ugostitelja Hrvatske, također ističe da su ključni konkretni postupci u operativnom poslovanju na dnevnoj bazi.

Majetić

Precizne upute su potrebne i kako bi se izbjegle prijetnje kaznama i zatvaranjima zbog mogućih nejasnih interpretacija.

“Mi nismo stručnjaci i ne znamo što trebamo osigurati da bi smanjili eventualni prijenos zaraze, no odlučili smo angažirati epidemiologe i udružiti snage s kolegama iz inozemstva i predložiti Vladi neke konkretne mjere. Naime, poslužit ćemo se modelom koji su razvili njemački ugostitelji u suradnji s Metroom i njemačkim epidemiolozima, i s tim rješenjima ćemo pred Vladu”, kazao nam je jučer Medak.

Prve reakcije ugostitelja na vijest da će se u trećoj fazi, 11. svibnja moći otvoriti samo terase kafića i restorana daleko su od oduševljenja. Neki su odmah rekli da tako neće moći raditi, ili im se neće isplatiti raditi za par stolova, čime neće moći namiriti prihod ni za hladni pogon.

Neki čekaju konkretne mjere, a neki potpuno relaksiranje poslovanja da bi ponovno otvorili lokale.

Treći pak ne mogu otvoriti jer su im lokali stradali u potresu. Mogućnost da se za pokretanje turizma na razini europskih zemalja nešto poduzme naglasio je i jučer premijer Andrej Plenković, kazavši kako je proteklih nekoliko dana razgovarao s osam premijera, posebno naglasivši slovenskog Janeza Janšu, mađarskog Viktora Orbana, austrijskog Sebastiana Kurza i njemačku kancelarku Angelu Merkel, te češkog premijera Andreja Babuša.

Budu li usporedivo dobri rezultati u suočavanju s pandemijom, ići će se s rješenjem prema otvaranju granica, a ova inicijativa trebala bi biti jasnija već idući tjedan. Najviše nervoze zbog toga što su stavljeni tek u treću fazu relaksacije pokazuju veliki trgovački centri, no jednako kao što ih brine ponovno pokretanje poslovanja sa strepnjom očekuju i otvaranje vrata i suočavanje s neizvjesnošću kako će kriza utjecati na hrvatske potrošače, posebice potraje li pandemija i uslijedi li dublja recesija.

11

svibnja kreće treća faza popuštanja strogih pravila poslovanja uslijed epidemije

I HUP iz istih motiva već šalje Vladi podsjetnik na ranije zahtjeve za revitalizaciju, koji uključuju devet preduvjeta, od pitanja održavanja likvidnosti poduzeća, teritorijalnog preustroja i reorganizacije javne uprave, promjene radnog zakonodavstva, rezanja parafiskalnih nameta, nastavka javne nabave i investicija, uvođenja plaćanja PDV-a po realizaciji, te posebno proglašenja hrane i lijekova strateškom za sigurnost države.

Psihološki moment

S opuštanjem restriktivnog režima poslodavci savjetuju da ne bi nikako trebalo stati u nastojanjima da se jače pokrene gospodarstvo, jer prema HUP-ovim upozorenjima konzervativne procjene govore da bi do kraja godine broj nezaposlenih u Hrvatskoj mogao porasti na 300 tisuća.

Relaksacija strogih mjera, smatraju poslodavci, važan je i kao psihološki moment za sve, jer daje jasan znak da situacija ide prema boljem, ali je ključan ovaj trenutak i za poduzimanje idućih koraka da se osigura zamah gospodarstvu.

Komentirajte prvi

New Report

Close