Gorivo iz otpada kao vrijedan energent za gospodarstvo

Autor: Poslovni dnevnik , 15. svibanj 2014. u 22:00
Gorivo iz otpada je lokalni energent koji se koristi za proizvodnju energije/FOTOLIA

Goriva iz otpada imaju značajnu ulogu i u uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom.

Svi ćemo se složiti da je odlaganje otpada bez prethodne obrade najgora moguća opcija. Nažalost, prema službenim podacima EUROSTAT-a za 2012. godinu, zadnjim dostupnima, čak 85 posto prikupljenog otpada u Hrvatskoj završi upravo tako – neobrađeno na odlagalištima.

Alternativa za tu, nesumnjivo najgoru opciju, odlaganje neobrađenog otpada može biti mehaničko biološka obrada. Miješani komunalni otpad, glomazni otpad te ostali neopasni otpad može se obraditi u postrojenjima za mehaničko biološku obradu otpada te proizvoditi goriva iz otpada. Iz jedne tone miješanog komunalnog otpada može se izdvojiti oko 50 kilograma korisnog otpada, poput metala i PET-a, te proizvesti oko 550 kilograma goriva iz otpada.

Usitnjavanje i odvajanje
Obradom otpada, znači usitnjavanjem, odvajanjem metala, kamenja, PVC plastike dobiva se gorivo iz otpada koje je po svojim kemijskim svojstvima slično fosilnim gorivima poput kamenog ugljena. Ako se usporede te dvije vrste goriva, onda je vidljivo da se jednom tonom goriva iz otpada energetski zamjenjuje oko 700 kg ugljena. Gorivo iz otpada je lokalni energent koji se koristi za proizvodnju energije i koji zadovoljava kriterije kvalitete propisane europskim dokumentima. Najvažniji parametri koji prikazuju kvalitetu goriva iz otpada i utječu na njegovu tržišnu cijenu su energetska vrijednost, klor i teški metali. Mogu se koristiti u industrijskim postrojenjima poput cementara ili energana gdje u određenom omjeru zamjenjuju uobičajeno gorivo čime se smanjuje trošak energije. Gorivo iz otpada je važna frakcija "otpadne industrije" jer predstavlja vrijedan lokalni energent koji pristupačnijim cijenama od uvoznih fosilnih goriva jača proizvodno gospodarstvo i na taj način povećava konkurentnost lokalnih proizvoda. Njegova uporaba ima dugu tradiciju i široko je prihvaćena u europskim zemljama poput Njemačke, Austrije, Poljske. 

Reciklaža
U europskoj cementnoj industriji prosječna stopa zamjene fosilnih goriva primjenom goriva iz otpada iznosila je preko 30 posto u 2010., u pojedinim zemljama čak i preko 60 posto, a u nekoliko cementara i preko 90 posto. Goriva iz otpada imaju značajnu ulogu i u uspostavi cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u Republici Hrvatskoj budući da 100 posto recikliranje otpada nije moguće. Materijali koji nisu podobni za recikliranje predstavljaju vrijednu sirovinu za proizvodnju visokokvalitetnog goriva iz otpada.

Gorivo iz otpada je visokokvalitetni, lokalni sekundarni energent definirane kemijske i energetske kvalitete za proizvodnju energije koji zamjenjuje fosilna goriva poput kamenog ugljena, smanjuje ovisnost o njihovom uvozu, štedi sirovine i smanjuje emisije stakleničkih plinova.

U europskoj cementnoj industriji prosječna stopa zamjene fosilnih goriva primjenom goriva iz otpada iznosila je preko 30 posto u 2010. godini, u pojedinim zemljama čak i preko 60 posto, a u nekoliko cementara zamjena je iznosila i preko 90 posto.

Oporaba otpada je termin koji označava postupak obrade otpada s ciljem dobivanja korisnih materijala ili energije, kao što je kompost dobiven kompostiranjem ili električna i toplinska energija dobivena obradom otpada u energanama.

Komentirajte prvi

New Report

Close