“Proteklih dana povećan je interes građana za pitanje odvoza glomaznog otpada, pogotovo za ovaj otpad koji se trenutno ne odvozi. To je isključivo tapecirani namještaj, madraci i tepisi… Sve ostalo se odvozi. U tom smislu ne bi trebalo biti nikakvih zastoja. Zašto je došlo do zastoja? Trenutni ugovor je iskorišten količinski. Količina koja je definirana u tom okvirnom sporazumu je već konzumirana. Konzumirana je ranije nego što se mislilo zbog velike količine otpada koja se povećavala dinamikom koja nije bila predviđena zbog obnove nakon potresa”, rekao je na početku Tomašević.
Rekao je i kako do sredine lipnja, dok nisu imenovali novu upravu Holdinga nisu znali za ovo, a prijašnja uprava nije željele donijeti odluku iako su mogli ili odlučiti se za najbolju ponudu ili poništiti natječaj, prenosi N1.
“Ja sam donio odluku o poništenju natječaja”, kaže i dodaje da Zagreb plaća najveću cijenu zbrinjavanja glomaznog otpada iako ga ima najviše pa bi cijena trebala biti niža.
“Nova ponuda Cezara bi dakle iznosila 125 milijuna kuna na taj period na dvije godine, a ponuda Reoma grupe 89 milijuna kuna. Od polovice lipnja smo krenuli sa sljedećim koracima, pripremili smo plato za glomazni otpad, tako da sami možemo izvlačiti sirovine koje grad može prodati. Time smo automatski smanjili sirovine koje idu privatnim poduzećima. Isprobali smo drobilicu kako bismo vidjeli koliko bismo uštedjeli ako sami kupimo drobili i to radimo. Mi se krećemo prema tome da iz EU fondova kupimo dvije drobilice. Dok se ta javna nabava ne završi, raspisali smo javnu nabavu za najam drobilice i to bi trebalo biti gotovo za kroz tjedan dana. To bi trebalo biti prijelazno rješenje dok ne kupimo drobilice. Ovim putem, molim građane za još malo strpljenja dok to ne počne funkcionirati jer ćemo novim sustavom ostvariti iznimno velike uštede. Samo prošle godine građani su za to platili 54 milijuna kuna, sadašnji trošak, nakon odvajanja je pao na 2 milijuna kuna mjesečno. Znači 3,1 milijuna na 2,1 milijun otkako smo počeli samo odvajati na platou na Jakuševcu”.
“Dosad se sav glomazni otpad, osim tapeciranog namještaja, madraca i tepiha, može odvoziti. Molim malo vremena i razumijevanja od strane građana za taj mali period gdje ćemo prijeći na to da u potpunosti sami zbrinjavamo glomazni otpad”.
“Bio otpad, dok god Zagreb nema vlastitu kompostanu, moramo zbrinjavati s privatnim poduzećima. Trenutno je otvoren natječaj, pozivamo sva poduzeća da se jave, tko da najpovoljniju ponudu zbrinjavat će bio otpad. Što se tiče drugih materijala, mi prodajemo drvo, prije smo plaćali poduzećima da ga uzmu. Ja ne znam doista kako nikome nije palo na pamet kupiti drobilicu. Kako je to moguće?” upitao je Tomašević.
“Mi želimo prodati vrijedne sirovine i financirati komunalnu uslugu. Što se tiče plastike, plaćamo 1200 kuna po toni i tu također zasad nemamo izbora nego da surađujemo s privatnim poduzećima”, kazao je gradonačelnik.
Kaže i kako okvirni ugovor s tvrtkama Cezar i Reoma vrijedi do siječnja 2022. godine, ali da je on konzumiran puno ranije zbog obnove. Dodao je i kako će Zagreb s vlastitim kapacitetima imati uštedu od 33 milijuna kuna te da taj novac neće otići u nečije privatne džepove nego će ići u druge projekte poput vrtića ili domova za starije.
“Mene zanima zašto nitko nije donio odluku u ovih pet mjeseci i zašto se to godinama i godinama nije rješavalo”, naveo je Tomašević.
Na pitanje je li krajnji cilj prekinuti suradnju s Pripuzom, kaže:
“Krajnji cilj je ono što smo obećali. Sve ono što gradska poduzeća mogu jeftinije raditi to moraju i raditi. Tu ima niz poduzeća koja su radila za grad, a gradska poduzeća su to mogla raditi. Krajnji cilj je da ne outsourcamo više, nego da sami radimo sve što možemo. Pola glomaznog otpada se izvlače vrijedne sirovine i Čistoća ima dodatne prihode iz toga, a pola se drobi i ide na Jakuševac”, pojasnio je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu