Američki General Electric preuzeo je proizvođača opreme za vađenje nafte Vetco Gray za 1,9 milijardi dolara očekujući u idućim godinama rast investicija u operacije na novim bušotinama. Prema podacima Međunarodne energetske agencije, vlade i naftne kompanije će do 2030. godine izdvojiti oko 2000 milijardi dolara namijenjenih istraživanju i radovima na novim poljima. Vodstvo GE-a je u priopćenju navelo da će otvoriti 5000 radnih mjesta u više od 30 zemalja uključujući postrojenja u Škotskoj, Brazilu i Singapuru. Analitičari ističu da je ovo važan korak za General Electric posebno s obzirom na iznimno dobru reputaciju Vetca čija oprema po kvaliteti visoko kotira u naftnom biznisu, a uz to je ta tvrtka prošle godine ostvarila 18-postotni rast prihoda. Mnogi komentatori ističu da ovo preuzimanje nije iznenađenje jer je GE već davno bacio oko na Vetco Gray. Kompanija inače proizvodi opremu za bušotine, naftovode, a što je posebno atraktivno, i za off-shore postrojenja. Naime, u zadnje vrijeme velika otkrića nafte zabilježena su pod morem, napose na zapadu Afrike gdje se eksploatacijski boom tek očekuje. Oprema za vađenje nafte na ekstremnim dubinama postaje sve traženija pa cijena njene posudbe dnevno doseže i do 500.000 dolara, što je dvostruko više nego prethodnih godina. Stoga je General Electricova kupnja Vetca sasvim razumljiva. A posebice uzmu li se u obzir procjene analitičara investicijske banke Merill Lynch koji tvrde da Vetco drži 25-postotni udio na globalnom tržištu opreme za radove pod morem.
“To je sigurno jedan od sada najzanimljivijih sektora”, izjavio je Manfred Jaisfeld iz National Banka iz Essena. Prema podacima British Petroleuma, prošle godine dokazane su naftne rezerve neznatno porasle u odnosu na 2005. pa se idućih godina očekuju zantno veći napori naftnih kompanija u otkrivanju novih nalazišta. General Electric je u naftni biznis ušao 1994. kupnjom talijanske tvrtke Nuovo Pignone, a ta mu je akvizicija u 2005. godini donijela 3,6 milijardi prihoda, od ukupno 149,7 milijardi dolara koliko je ostvareno te godine. GE je od prošle godine počeo posebno objavljivati rezultate za energetski biznis koji mu postaje jedan od najvažnijih dijelova poslovanja. Sve intenzivnijim fokusiranjem na naftno poslovanje kompanija je odlučila riješiti se manje atraktivnih divizija. Tako je uprava u ponedjeljak objavila kako je u potrazi za kupcem svoje jedinice za proizvodnju plastičnih masa procijenjene na gotovo 19 milijardi dolara. Prema pisanju Wall Street Journala, iz GE-a je privatnim kompanijama poručeno da će se suočiti s određenim restrikcijama ako pokušaju ući u savez s drugim ponuđačima. Detalji vezani uz ovu izjavi nisu objavljeni, međutim, čini se da tvrtke neće moći nastupiti zajedno u ponudi za kupnju tog dijela GE-a. Prema neimenovanom izvoru, na kojeg se poziva Wall Street Journal, kompanijin zastupnik Goldman Sachs već je kontaktirao s potencijalnim kupcima iz industrije plastičnih masa. Jučer je pak New York Times objavio kako je kuća Goldman Sachs kontaktirala s najmanje četiri tvrtke, Appolo Managementom, Bain Capitalom, Blackstone Groupom i Kohlberg Kravis Robertsom, koje su, doduše, redom investicijski fondovi. Vodeći ljudi General Electrica i Goldman Sachsa odbili su komentirati ove vijesti. Poslovanje plastičnim masama prošle je godine zabilježilo pad marži zbog porasta cijena benzina, ključne sirovine korištene u proizvodnji tog materijala.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu