U Rafineriji nafte Sisak iscrpljene su sve zalihe sirovina pa je u četvrtak oko 10 sati počeo postupak gašenja postrojenja za primarnu preradu nafte i postupno će se u idućih desetak dana gasiti i ostala sekundarna postrojenja, a iz Stožera za obranu rafinerije poručuju kako od čelnika Ine žele čuti kakva je sudbina sisačke rafinerije.
Postupno gašenje postrojenja potvrđuje i obavijest iz Uprave rafinerije kako će se u petak pristupiti obustavi atmosferske i vakum destilacije te da se tom prilikom ne očekuje onečišćenje okoliša.
U dosadašnjoj praksi takvi su postupci bili česti, ali se uvijek na temelju plana proizvodnje znalo kada će prerada nafte ponovo početi. Međutim, ovaj put takvog plana nema, kao što nema ni godišnjih planova održavanja i kapitalnih investicija. Niti nabavka novih količina sirovine nije najavljena, što može značiti da će sisačka rafinerija trajno obustaviti proizvodnju, upozoravaju iz Stožera.
"Upravo nedostatak niza godišnjih planova nas zabrinjava. Sada, kada je cijena barela nafte najniža u posljednjih pet godina, nije iskorištena prilika za nabavku sirovina. Iz svega proizlazi da mađarski MOL želi samo hrvatsko tržište na koje već izvozi naftne derivate iz svojih rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj. Pitamo se što će biti s domaćom naftom, koja se može prerađivati samo u Sisku. Od predsjednika Uprave i izvršnog direktora Ine želimo čuti kakav je plan prerade i sudbina naše rafinerije", kaže glasnogovornik Stožera za obranu Rafinerije nafte Sisak Zvonimir Mikloš.
Također u Stožeru ne mogu prihvatiti argument o malom tržištu, jer se obustavom rada u rafineriji u Bosanskom Brodu ponovo otvara nekad tradicionalno Inino tržiše u BiH.
Stožer redovno zasjeda kako ih ne bi zatekla neka iznenadna odluka, a odlučio je da se za opstojnost Rafinerije bore svim sredstvima. U očekivanju odgovora za razgovor s predstavnicima uprave Ine, Stožer još ne planira sindikalne akcije.
Iako iz uprave Ine nije najavljeno zatvaranje Rafinerije, više od 800 zaposlenih u Sisku strahuje za svoja radna mjesta. Unatoč čestih prekida proizvodnje, na koja su već navikli, u ovako beznadnoj situaciji, kako kažu, još nisu bili.
"Imam dvoje djece i nezaposlenu suprugu. Možete si misliti u kakvoj neizvjesnosti živimo. Ne znam zašto se prava informacija od nas skriva", kaže Marin Buić.
Zatvaranje Rafinerije predstavljalo bi novi udarac ionako nezavidnoj gospodarskoj i socijalnoj situaciji grada Siska.
"U stalnoj smo vezi sa Stožerom i Vladom RH, jer ne želimo dovesti u pitanje preradu domaće nafte. Nećemo dozvoliti da Sisak postane grad slučaj. Ako MOL ne može od naše Rafinerija učiniti profitabilni pogon, neka ga prepusti Hrvatskoj ili Gradu Sisku. Učinit ćemo sve da do najgoreg scenarija ne dođe", poručuje sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček.
Iz Ine su prije dva dana potvrdili kako će u sisačkoj rafineriji proizvodnja biti privremeno obustavljena uslijed isteka zaliha domaće nafte te kako to predstavlja uobičajenu mjeru optimizacije poslovanja, a ne zatvaranje rafinerije.
Obustava proizvodnje predstavlja uobičajenu mjeru optimizacije poslovanja koja ne podrazumijeva zatvaranje rafinerije niti smanjenje broja zaposlenika, naveli su tada iz Ine uz napomenu da ponovno pokretanje proizvodnje u Rafineriji nafte Sisak ostaje ovisno o vanjskom okruženju te da će u međuvremenu proizvodnja biti koncentrirana u konkurentnijoj riječkoj rafineriji, gdje je nastavak prerade nafte planiran tijekom prve polovice veljače, kažu u Ini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu