Francuska za pomoć selu daje 600 milijuna eura, Hrvatska nudi zemlju

Autor: Božica Babić , 10. kolovoz 2015. u 09:30
Foto: Reuters

Francuzi će najugroženijim stočarima s 50 milijuna eura pomoći u servisiranju kredita.

Glavobolja iste naravi muči i hrvatske i francuske poljoprivrednike, a stanje je posebice dramatično u govedarsko-mliječnom sektoru. Pad potrošnje zbog recesije, urušavanje cijena zbog ruskog embarga te manji izvoz na neka tradicionalna tržišta uzroci su njihovih muka. I dok je vlada u Parizu potkraj srpnja usvojila interventni paket težak 600 milijuna eura, ne osvrćući se na negodovanja dijela članica EU, hrvatska je svojim stočarima ponudila tek 44 tisuće hektara poljoprivrednog zemljišta u zakup na 10 godina.

Premda je manjak hektara velika kočnica konkurentnosti hrvatskim stočarima činjenica da je iz ponuđenog prihvaćeno ni 15.000 hektara ilustrira kvalitetu mjere. Gospodarstva koja se u RH bave tovom još odolijevaju problemima, za razliku od proizvođača mlijeka, kojih je sve manje. U svibnju 2012. bilo ih je 13.427, da bi u svibnju 2015. brojka pala na 9050, dok je otkup u tom razdoblju smanjen s 324 na 264 tisuće tona mlijeka.

Francuski ministar poljoprivrede Stéphane Le Foll najavljuje da će s bankama dogovoriti restrukturiranje kredita, a najugroženijim stočarima s 50 milijuna eura pomoći u servisiranju obveza te s još 16 milijuna pokriti dugove za zdravstveno i mirovinsko.

Javna investicijska banka (u RH to je HBOR) dat će uzgajivačima jamstva do pola milijarde eura radi podmirivanja dugova dobavljačima. Među mjerama su i potpore izvozu, odgoda uplate PDV-a, oslobađanje od lokalnih prireza, pomoć regijama pogođenim sušom te apel trgovcima i potrošačima neka se okrenu lokalnim proizvodima. Le Foll najavljuje i 120 milijuna eura za promicanje konkurentnijeg uzgoja te 10 milijuna za marketinške akcije za mesne i mliječne proizvode.

Hrvatski poljoprivrednici zasigurno bi s radošću pozdravili ovakav dar, no Savez malih OPG-a Francuske (Coordination rurale) nije zadovoljan. Traže dugoročna rješenja zaštite, a njih, tvrde, nema bez zakona, i to na razini EU, počevši od jamstva da će otkupne cijene pokrivati trošak proizvodnje. Inzistiraju i na tome da Europska komisija poljoprivredu isključi iz ugovora o slobodnoj trgovini o kojem se pregovara sa SAD-om te niži PDV na mesne i mliječne proizvode

Makroekonomist Branko Salaj čija je specijalnost agrar poziva Vladu RH neka primijeni barem neke od mjera za kojima je posegnula francuska.

“Gledano iz hrvatske perspektive, upada u oči širina francuskog pristupa jednom strateškom problemu – jasno im je da se teškom stanju u kojem se stočarstvo našlo mora istodobno pristupiti u nizu različitih područja i koristeći razne instrumente. Ima pritom i traženja jeftinih političkih bodova, ali je ipak očito da država osjeća odgovornost da se suoči s problemom i da ga postavi kao jedan od svojih najvažnijih prioriteta. Kad će hrvatska vlast i birokracija – pa i politički sustav u cjelini – naučiti tu lekciju”, pita se Salaj. v

Komentirajte prvi

New Report

Close