Godina 2016. je godina torpeda, najvažnijeg riječkog tehnološkog izuma u povijesti. U sto godina, koliko se proizvodio u tom gradu, mornaricama diljem svijeta isporučeno je 20-ak tisuća torpeda. Neki od njih promijenili su suvremenu povijest.
Dana 9. travnja 1940., kada su nacisti nenadano napali tada neutralnu Norvešku, jaka njemačka mornarica, koja je krenula prema fjordu Oslo kako bi ušla u istoimeni grad i svrgnula kralja i vladu, nije znala za podzemne lansirne rampe torpeda, skrivene ispod otoka.
Među torpedima ispaljenima na njemački ratni brod Blücher bio je i jedan pristigao još 1900. iz riječke tvornice.
Već nekoliko desetljeća propada najstarija, ali i jedina lansirna rampa torpeda na svijetu. Riječki entuzijasti pozivaju na očuvanje vrijedne industrijske baštine, piše HRT.
U Europi i svijetu zapuštena lansirna rampa postala bi simbol urbanog turizma. Zamislite samo što bi s njom napravili Norvežani, čiju je kraljevsku lozu spasio i riječki torpedo. Jesu bogatiji, ali nisu kreativniji. Možda se dogodi čudo pa priča o torpedu postane jedan od aduta Rijeke kao europske prijestolnice kulture 2020.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Dajem podršku riječkim Entuzijastima nek ulože svoje šolde u očuvanje vrijednosti industrijske baštine.
Zar im nije dosta što su uložili u brod Galeb maršala Tita ?
Mogu uložiti i u zagrebački Paromlin.
Uključite se u raspravu