Nakon sedam godina, Međunarodno udruženje proizvođača poslovnog softvera (BSA) otkopalo je ratnu sjekiru i objavilo nepravomoćnu sudsku pobjedu nad jednim od bivših uvoznika softvera koji su to radili mimo distributera. Naime, BSA se u ponedjeljak pohvalio medijima da je Općinski kazneni sud u Zagrebu donio prvostupanjsku presudu protiv direktora hrvatske informatičke tvrtke Formel, Željka Ćurkovića, osudivši ga na uvjetnu kaznu zatvora od 10 mjeseci za piratizaciju softvera, odnosno povredu autorskog prava i žiga. Ćurković je pak bio iznenađen što su mediji saznali za tu presudu prije nego mu je sud dostavio svoje rješenje. Štoviše, on tvrdi da je riječ o lobističkom ratu Microsofta s bivšim paralelnim uvoznicima softvera.
Navodna piratizacija
U presudi stoji da je protuvrijednost navodno piratiziranog softvera koji je Formel uvezao i prodavao na hrvatskom tržištu tijekom 2001. godine 1,36 milijuna kuna. Prema presudi, Ćurković neće u zatvor već će kaznu odslužiti na slobodi ako tijekom iduće dvije godine ne počini neko kazneno djelo. S druge strane, sav zaplijenjen softver mu je oduzet, uglavnom Windowsi 98, NT i XP te MS Office XP i 2000. “Krivotvoritelji dovode potrošače u zabludu da kupuju originalan proizvod poznatog proizvođača, dok zapravo plaćaju nekvalitetne krivotvorene proizvode, koji su često nepouzdani ili čak opasni”, oštar je u priopćenju BSA bio njen glasnogovornik u Hrvatskoj, odvjetnik Mladen Vukmir. Direktor Formela već je najavio žalbu na tu nepravomoćnu sudsku presudu, koju opisuje kao vrlo kontroverznu. Ćurković kaže da se Formel do prije sedam godina bavio uvozom legalnog softvera direktno iz inozemstva. Na taj je način, zaobilazivši domaće distributere poput Microsofta Hrvatska, postizao i do tri puta nižu veleprodajnu cijenu za Office i Windowse. Primjerice, tvrdi da je prije sedam godina MS Office XP od distributera u Hrvatskoj mogao nabaviti po veleprodajnoj cijeni od 450 dolara, dok je isti softver iz SAD-a naručivao za 155 dolara. Nadalje, Ćurković kaže da su dokazi protiv Formela vrlo sporni. Iz policijske potvrde o privremenom oduzimanju predmeta, koju nam je dostavio, vidljivo je da je policija kao navodni dokaz zaplijenila približno 300 legalnih kopija softvera za koje nisu zapisali serijske brojeve. “Planiram uložiti žalbu budući da nema materijalnih dokaza koji bi potvrdili da je Formel uvozio i prodavao krivotvoreni softver. Riječ o obračunu Microsofta Hrvatska putem udruge BSA s drugim uvoznicima koji su Microsoftov softver uvozili direktno izvana i to po bitno nižim cijenama”, izjavio je Ćurković.
Materijalni dokazi
Dodaje da planira i protutužbu budući da udruga BSA nije registrirana u Hrvatskoj. Ćurković kaže da je udruga BSA Hrvatska ukinuta 2004. godine te da Mladen Vukmir nastupa i kao njen glasnogovornik i kao tužitelj koji je uime Microsofta, a ne u ime BSA, pokrenuo tužbu protiv Formela. Ni glasnogovornik, ni PR agencija BSA u Hrvatskoj nisu bili dostupni za detaljnije komentare. Od njihove službene PR agencije dobili smo ipak potvrdu da BSA ustinu nije registrirana kao udruga.“BSA je međunarodno udruženje i predstavlja ga Mladen Vukmir. To nije udruga koja ima sjedište u Hrvatskoj”, kratko su nam priopćili iz službene PR agencije BSA.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu