Rejting agencija Fitch potvrdila je dugoročni kreditni rejting Hrvatske ‘BBB-‘, a izglede procijenila kao stabilne.
Stabilni izgledi odražavaju uvjerenje da će vlada održati srednjoročnu fiskalnu stabilnost, istovremeno pružajući kratkoročnu podršku u borbi protiv COVID-19, kao i stalni postupni napredak u uvođenju eura, kažu u Fitcu.
Fitch predviđa da će hrvatsko gospodarstvo pasti za 8,4 posto ove godine, pri čemu bi turizam trebao pasti za 70 posto u odnosu na prošlu godinu. To je bolje od vladine procjene pada BDP-a od 9,4 posto.
“Narav hrvatske turističke industrije, koja se uglavnom temelji na privatnom smještaju i dolascima kopnenim putem, mogla bi pružiti određenu otpornost u vrijeme kada europske vlade ublažavaju ograničenja putovanja”, kažu u Fitcu.
Dodaju kako je njihova osnovna pretpostavka da će se gospodarstvo početi oporavljati u sljedećim tromjesečjima, pri čemu će rast dosegnuti blizu pet posto u 2021. godini.
“Tome u prilog govore dosadašnji uspjesi u kontroli koronavirusa i mjere vlasti kojima se pruža pomoć poduzećima i pojedincima koju procjenjujemo na više od deset posto DP-a, što će pomoći u sprečavanju većeg gubitka radnih mjesta i raširenom zatvaranju poduzeća”, kaže se u Fitcovu izvještaju.
Dodaje se kako nedavni ekonomski podaci ukazuju na dramatično pogoršanje ekonomske aktivnosti, ali i oporavak u svibnju, u skladu s ublažavanjem mjera borbe protiv koronavirusa.
“Preostali rizici ostat će kratkoročno i srednjoročno, uključujući opseg i duljinu pandemije, oporavak vanjske potražnje, potencijalni utjecaj obustave mjera potpore i nepovoljne demografije”, kaže se u izvješću.
Fitch predviđa proračunski deficit od sedam posto BDP-a u 2020. godini te udjel javnog duga u BDP-u od 86,2 posto kao i smanjenje deficita na 2,7 posto BDP-a u 2021. godini
“U četiri godine koje su prethodile pandemiji COVID-19, hrvatske vlasti svake su godine prekoračile svoje fiskalne ciljeve i poboljšale fiskalno upravljanje. Iako potencijalna promjena vlasti nakon parlamentarnih izbora u srpnju stvara određenu neizvjesnost, negativni fiskalni rizici umanjuju se širokim konsenzusom oko održavanja makrostabilnosti. Štoviše, potencijalni ulazak u ERM II vjerojatno će poslužiti kao dodatan poticaj takvoj politici”, zaključuje Fitch.
Pretpostavljajući postupni povratak na umjerene primarne fiskalne suficite od oko jedan posto BDP-a, Fitch predviđa da će udio javnog duga u BDP-u pasti na oko 80 posto u 2022. i 67 posto do 2029. godine. Navodi i da bi povećanje financiranja bespovratnim sredstava iz EU-a također moglo dovesti do manjih potreba za financiranjem i potencijalnim smanjenjem duga.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu