Fiskalizacija slaže menije – ugostitelji ne znaju kako do namirnica

Autor: Poslovni.hr , 10. siječanj 2013. u 11:07
Photo: Dusko Marusic/PIXSELL

Sustav ugostiteljstva sada je uređen, međutim ovaj drugi sustav, od kojeg se roba nabavlja nije u potpunosti.

Početak primjene fiskalizacije u ugostiteljstvu iskristalizirao je neke nove nedoumice i pitanja ugostitelja, i to upravo oko nabave namirnica koje su ugostitelji pribavljali u gotovini, od malih proizvođača. Nije tajna, nekad i u sivoj zoni, piše Novi list.  Fiskalizacija je ustvari iz sustava isisala gotovinu pa se robu sada ne isplati kupovati u kešu jer si ugostitelj keš, praktički treba isplatiti kao dobit i na to platiti porez. Ugostitelj bi teoretski većinu nabave trebao odraditi preko računa. Oko toga na terenu ima još uvijek dosta nepoznanica. Prije svega jer se na tržnici i ribarnici i dalje većina prometa odradi u gotovini i bez računa. Doduše, od 1. travnja će i tržnice ući u sustav fiskalizacije, bilo preko fiskalnih kasa, bilo preko blokova računa u koje se upisuje i OIB, adresa i broj telefona za kupca.   Do tada ostaje vakum, a mnogi se pitaju kako će cijela priča funkcionirati kada krene sezona i najveća potražnja ugostitelja za ribom i ostalim namirnicama, piše list.

Jedan je ugostitelj  za Novi list opisao situaciju te upozorio kako je problem u tome što je sustav ugostiteljstva sada uređen, međutim ovaj drugi sustav, od kojeg se roba nabavlja nije u potpunosti. Kaže kako je najveći problem ribe i to oborite. Javna je tajna da se takva riba nabavlja i od sportskih i dopunskih ribolovaca, koji po zakonu smiju uloviti do pet kilograma ribe na dan, ali je ustvari ne bi smjeli prodavati. No mnogima je to dodatni izvor zarade. „Tragedija je da je propala veletržnica Ribe u Rijeci gdje se upravo trebalo napraviti reda i legalno prodavati ribu. Ne znam što će biti od 1. srpnja jer tada ćemo bez probema moći otići u Trst na njihovu veletržnicu i nabaviti ribu koja nam treba sa svim papirima“, kaže ugostitelj.

U Cehu ugostitelja Primorsko-goranske županije potvrdili su za Novi list kako oko ovoga ima dosta nedoumica. Prema riječima Igora Štanger, predsjednika Ceha, prema nekim pojašnjenjima ugostitelji će moći nabavljati robu od osoba koje ne mogu izdati račun, poput berača šparuga ili vrganja s dozvolom, ali po principu tržnog nakupa. 

Komentari (2)
Pogledajte sve

Pojma nisam imala – dA SPORTSKI RIBOLOVCI – žive od preprodaje RIBE- restoranima….i da na to ne plaćaju , osim svoje ribolovne dozvole- nikakav POREZ!

Zašto TRŠČANSKA tržnica ne bi , ulaskom u EU – otvorila poslovnicu u
RIJECI – pa Vam prodavala , ribu ulovljenu u zajedničkom Jadranu???

Napokon će se ponovno otvoriti OTKUPNA MJESTA- stanice, ZADRUGE , nazovite ih
kako želite- gdje će mali proizvođači- moći donijeti SVOJE UZGOJENE ILI
PROIZVEDENE PROIZVODE i po nižim cijenama prodavati kupcima- restoranima npr.
bilo da se radi o ribi ili drugim proizvodima…

New Report

Close