Fina je objavila da su od početka godine poslali ukupno 80.845 prijedloga za provedbu jednostavnog stečaja potrošača (JSP) na 30 općinskih sudova u državi. JSP se provodi isključivo prema blokiranima dulje od tri godine koji u Fininu očevidniku imaju evidentirane neizvršene osnove za plaćanje u iznosu do 20.000 kuna po osnovi glavnice.
Fina je, uglavnom u siječnju, poslala ukupno 115.613 poziva potrošačima radi očitovanja pa ih je 10.902 bilo suglasno s provedbom JSP-a, dok ih 25.890 nije bilo suglasno. Ostali se nisu očitovali, ali temeljem zakona to ima značaj suglasnosti s tim da potrošači i naknadno uvijek mogu izraziti svoje protivljenje, piše Večernji list.
U tijeku je objava sudskih e-oglasa u kojima se vjerovnici pozivaju da u roku od 45 dana ospore popis imovine koji je potrošač podnio. Ili da sami obavijeste sud o imovini potrošača iz koje bi mogli namiriti svoje potraživanje te da dostave dokaze na kojima temelje svoje tvrdnje.
U najvećem broju slučajeva radit će se upravo o takvim slučajevima u kojima potrošači nisu dostavili popis pa se smatra da su izjavili kako nemaju imovine. Nakon proteka roka, ovisno o dobivenim podacima, sud odlučuje o otvaranju JSP-a te provjerava mogućnost namirenja vjerovnika iz imovine potrošača prema dostavljenom popisu i/ili podacima iz službenih registara koje pribavi Fina od Ministarstva financija, Porezne uprave i drugih tijela i osoba koje vode evidencije o imovini potrošača.
Vrijednost potrošačevih pokretnina, odnosno prava sud utvrđuje zaključkom po slobodnoj ocjeni, a procjenu može povjeriti i sudskom ovršitelju, odnosno procjenitelju ili posebnom vještaku. Sud će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o otvaranju i zaključenju jednostavnog stečaja potrošača ako utvrdi da je vrijednost imovine potrošača koja bi se mogla unovčiti kao stečajna masa jednaka ili manja od 10.000 kuna.
Zasad je riječ uglavnom upravo o takvim slučajevima u kojima potrošači, a ni vjerovnici, nisu dostavili popis imovine, dok sudovi u evidencijama nisu našli dokaza da potrošači imaju imovinu vredniju od 10.000 kuna pa se stoga formalno provodi jednostavni stečaj potrošača u kojem se blokirane oslobađa plaćanja svih obveza te se o tomu izvještava potrošača, vjerovnike i Finu, nakon čega slijedi deblokada računa potrošača.
Primjerice, Općinski sud u Slavonskom Brodu, stalna služba u Novoj Gradiški, po sudskoj savjetnici 3. lipnja otvorio je postupak JSP-a nad imovinom potrošača iz Okučana te ga i zaključio oslobodivši ga obveza prema vjerovniku A1 Hrvatska temeljem dvaju rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave javnog bilježnika. I to “za dug od 4747,71 kn, nenaplaćene kamate na glavnicu od 3929,38 kn, nenaplaćeni trošak od 1193,10 kn, nenaplaćene kamate na trošak od 850,88 kn i naknade Fini za provedbu/izvršenje osnove za plaćanje od 262,20 kn”. U drugom slučaju ovrhe još iz 2011. godine u odnosu na istog vjerovnika radilo se o ukupnom dugovanju od 3762 kune, odnosno ukupno 14.744 kune.
Primanja samo za djecu
U konkretnom slučaju sud je utvrdio da je potrošač u zadnje tri godine imao isključivo primitak po osnovi doplatka za djecu i za opremu novorođenog djeteta, a ta su primanja izuzeta od ovrhe. Utvrđeno je i da nije (su)vlasnik nekretnina u RH.
Inače, u zakonski uvjet “do 20.000 kuna” uračunava se glavnica, a ne i kamate i troškovi ovršnog postupka. Tako je Stalna služba u Valpovu Općinskog suda u Osijeku zaključila kako je postupak prema potrošačici iz Novaka Bizovačkih temeljem osam ovršnih javnobilježničkih rješenja u odnosu na A1, HT, KBC Zagreb i Osijek te proračun RH s osnova troškova kaznenog postupka, utvrdila ukupnu osnovu za plaćanje u iznosu od 17.879,73 kune. Stoga je zaključeno da potrošačica udovoljava kriteriju za provedbu JSP-a premda je njezino ukupno dugovanje uz kamate i troškove postupka 31.865 kuna. I ona je u tri godine imala primitke od tek nekoliko tisuća kuna za doplatak i novorođenče. Vjerovnici, zasad pretežno teleoperateri, tako ostaju bez potraživanja, dok ispada da su javni bilježnici i odvjetnici “badava krečili” jer ni oni ne mogu naplatiti svoj trošak, piše Večernji list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu