Pokretanje postupka predstečajne nagodbe zatražilo je ukupno više 7.500 tvrtki i obrta, od čega je nagodbu do sada sklopilo njih 1.756 ili 23,3 posto, a za još 596 predmeta prihvaćen je plan financijskog restrukturiranja, pokazuju zadnji podaci Financijske agencije (Fina).
Prema zbirnim podacima Fine koji se odnose na razdoblje od stupanja na snagu Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, 1. listopada 2012., do početka ovog tjedna, prijedlog za pokretanje postupka predstečajne nagodbe predalo je ukupno 7.539 tvrtki koje imaju 60.021 zaposlenog, a prijavile su ukupno 67,7 milijardi kuna obveza.
Od ukupno pokrenutih predmeta do sada je riješeno njih 6.943 ili 92 posto, a u radu je još 596 predmeta.
Od toga je do sada 1.756 predmeta završilo sklapanjem nagode, odnosno u tim je predmetima pred nadležnim trgovačkim sudom doneseno rješenje o sklapanju nagodbe.
U 596 predmeta prihvaćen je plan financijskog restruktuiranja, kao posljednji korak za sklapanje nagodbe. U tim su predmetima, naime, vjerovnici prihvatili plan financijskog restrukturiranja dužnika i nagodbena vijeća donijela rješenje o prihvaćanju plana, što je preduvjet za sklapanje nagodbe pred trgovačkim sudovima.
Temeljem zakona, nad tvrtkama koje nisu sklopile nagodbu, odnosno one čiji je prijedlog za otvaranje postupka odbačen ili je postupak obustavljen, otvara se stečajni postupak, a iz podataka Fine proizlazi da je takvih 4.591.
Tvrtke koje su uspjele sklopiti nagodbu, njih 1.756 imaju 26.365 radnika, a na njih se odnosi 28,5 milijardi kuna prijavljenih nepodmirenih obveza.
Tome treba dodati još 596 tvrtki čiji su planovi restrukturiranja prihvaćeni, dakle kod kojih se može očekivati sklapanje predstečajnih nagodbi, a koje imaju 7.019 radnika i prijavile su 9,2 milijarde kuna dugovanja.
Prema podacima Fine, najviše je nagodbi sklopljeno pred Trgovačkim sudom u Zagrebu – njih 491, a slijede trgovački sudovi u Osijeku (433) i Varaždinu (252), dok je najmanje nagodbi sklopljeno pred bjelovarskim sudom, 77.
Podaci Fine pokazuju da je od ukupno 7.539 tvrtki koje su zatražile pokretanje postupka predstečajne nagodbe najviše tvrtki iz sektora trgovine – njih 1.726 s ukupnim iznosom prijavljenih obveza od 11,3 milijarde kuna.
Najveći se pak iznos prijavljenih obveza, 16,7 milijardi kuna, odnosi na 1.249 tvrtki iz građevinarstva koje su zatražile pokretanje postupka predstečajne nagodbe. Slijede 1.103 tvrtke iz prerađivačke industrije s ukupnim obvezama od 13,9 milijardi kuna, a 775 predmeta je iz sektora ugostiteljstva i turizma sa 7,2 milijarde kuna prijavljenih obveza.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu