Iako su poduzetnici u privatnom vlasništvu u prošloj godini ostvarili gotovo 73 posto ukupne konsolidirane dobiti hrvatskih poduzetnika, analiza Financijske agencije (Fina) pokazuje da su tvrtke u državnom vlasništvu u 2015. ostvarile dvostruko veću dobit po zaposlenom.
Podaci iz analize financijskih rezultata poduzetnika po oblicima vlasništva pokazuju da je lani u Hrvatskoj poslovalo 106.569 poduzetnika, i to njih 104.635 u privatnom, 850 u državnom, 592 u mješovitom te 492 u zadružnom vlasništvu.
Ukupna dobit svih poduzetnika ostvarena u 2015. iznosi više od 35,9 milijardi kuna, a ukupni gubici 18,7 milijardi kuna, tako da je konsolidirana dobit hrvatskih poduzetnika u 2015. iznosila 17,14 milijardi kuna.
Tvrtke u privatnom vlasništvu 2015, su završile s ukupnom dobiti u iznosu od gotovo 12,5 milijardi kuna, dok je dobit državnih poduzeća iznosila 3,9 milijarde kuna, a onih u mješovitom vlasništvu 722,2 milijuna kuna. Tvrtke u zadružnom vlasništvu jedine su zabilježile gubitak – 845 tisuća kuna.
No, analiza Fine pokazuje da su poduzetnici u državnom vlasništvu lani u prosjeku ostvarili 4,6 milijuna kuna dobiti po poduzetniku ili 39,8 tisuća kuna po zaposlenom, dok kod poduzetnika u privatnom vlasništvu taj prosjek iznosi 119,3 tisuće kuna dobiti po poduzetniku i 18,7 tisuća kuna dobiti po zaposlenom, što je dvostruko manje od poduzetnika u državnom vlasništvu.
Iz Fine kažu da je to prvenstveno rezultat pozitivnog poslovanja najvećih državnih tvrtki, među kojima se ističu tri Hrvatska elektroprivreda, s približno 1,7 milijardi kuna dobiti, HEP-Operator distribucijskog sustava, sa 725,2 milijuna kuna i HEP Proizvodnja, koja je ostvarila 337,1 milijuna kuna dobiti.
Na ukupne rezultate poduzetnika značajno su utjecali i poslovni subjekti koji su u 2015. iskazali gubitak, poput Ine koja je 2015. završila s 1,2 milijarde kuna gubitka, Agrokor čiji prošlogodišnji gubitak iznosi 197,6 milijuna kuna te hrvatska podružnica ENI Croatia, koja je godinu završila u minusu od 55,8 milijuna kuna.
U analizi podataka prikupljenih iz Registra godišnjih financijskih izvještaja, iz Fine posebno izdvajaju tvrtke koje su prošle godine iskazale dobit, dok su 2014. poslovale s gubitkom. Među njima su primjerice tvrtka Konstruktor inženjernig, koja je u privatnom vlasništvu, a lani je ostvarila 273,9 milijuna kuna dobiti, nakon 30,8 milijuna kuna gubitka iz prethodne godine, kao i državna Hrvatska pošta sa 163,6 milijuna kuna dobiti u prošloj godini nakon 57,2 milijuna kuna gubitka u 2014., te 3. maj, u mješovitom vlasništvu (država i Uljanik) sa 143,9 milijuna kuna dobiti lani i 215,1 milijuna kuna gubitka 2014.
Zaposlenih kod privatnika više, ali su plaće manje nego u državnim tvrtkama
Podaci Fine pokazuju i da su poduzetnici privatnog sektora u 2015. u odnosu na 2014. povećali broj zaposlenih za 4,2 posto, na 667 tisuća, ukupne prihode za 5 posto, na 511 milijuna kuna, a njihova konsolidirana dobit smanjena je za 3,7 posto, na 12,5 milijardi kuna.
U državnom je sektoru, pak, lani, bilo zaposleno 99.011 radnika, 2,4 posto manje nego 2014, a ostvareni su ukupni prihodi od 58 milijardi kuna, za 4,4 posto manje, te 3,9 milijardi kuna konsolidirane dobiti, odnosno 9,7 posto više nego godinu ranije.
No, zaposlenima kod poduzetnika u privatnom sektoru u 2015., kao i proteklih godina, obračunate su manje prosječne mjesečne neto plaće od prosjeka gospodarstva, ali i tvrtki u državnom vlasništvu. Naime, prosječna neto plaća na razini cijelog gospodarstva za prošlu godinu iznosi 5.019 kuna, u privatnom je sektoru istodobno isplaćen prosjek od 4.685 kuna, dok su zaposleni u državnim tvrtkama u prosjeku dobili neto plaće od 6.352 kune.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.e da je drug Tito živ, on bi ovdje, nakon ovakvih napisa, vidio veliku priliku za nacionalizaciju privatnih tvrtki, tako je valjda bilo i ’45, Elektroprivreda? digli cijene 50 %, država daje vaučere za struju, a oni najviše dobiti, a od tamo se razvlači da ne može bolje i više, ma koga vi jadni novinari j.bete s tim glupim člancima
Ovo je strašno.
Prvo naslov – kakav je to poduzetnik u državnom vlasništvu? Da se ne radi možda o monopolistima?
Drugo, to što je prošle godine jako padala kiša i HEP je ostvario 70% te ukupne dobiti SVIH državnih firmi o kojima se govori istovremeno nešto znači za ostale – recimo Imunološki?
Treće – to što se putem parafiskalnih nameta iz privatnih firmi izvlači novac i redistribuira državnim firmama je razlog za “sjajne zaključke”.
Sramite se, “novinari”.
Prvo napišu zakone kojima pogoduju državnim firmama i nametnu svima korištenje njihovih usluga i onda kao pričaju o dobiti!? Konkurenciji naravno zabrane ili otežaju poslovanje do te mjere da nikome ni ne pada na pamet nešto pokrenuti ili investirati. Uhljebima se naravno podijele visoke plaće koje u privatnom sektoru kojeg su ubili porezima i nametima ne bi nikada dobili. Uhljebi i dobit, pa to su nespojivi i negativno korelirani pojmovi ali uhljebi i gubici/rast javnog duga/iseljavanje mladih to je u korelaciji koja je vrlo blizu 1.
Uključite se u raspravu