Farmakogenetski testovi za cijelu Europu odsad u Svetoj Katarini

Autor: Darko Bičak , 15. listopad 2018. u 21:59
Američkim i hrvatskim znanstvenicima pridružio se i ministar/Igor Šoban/PIXSELL

Američki OneOme odabrao hrvatsku bolnicu.

Hrvatska postaje centar američke medicinske farmaceutske tehnologije u Europi iz koje će se širiti na Njemačku i Švicarsku.

U Zagrebu je jučer predstavljen sporazum američke korporacije OneOme, u vlasništvu Mayo Clinic, s hrvatskom bolnicom Sv. Katarina.

U Zaboku će se, naime, početi provoditi inovativno farmakogenetsko testiranje  pacijenata za cijelu Europu. Riječ je o najmodernijem sustavu testiranja kojim se može izbjeći neželjena reakcija pacijenata na lijekove.

 

5 tisuća

kuna stajat će testiranje u Hrvatskoj

O značaju takvog pristupa dovoljno govori i podatak da se samo u SAD-u godišnje potroši oko 136 milijardi dolara  na "saniranje šteta" koju izazovu neprimjerena primjena lijekova.  "U SAD-u se godišnje izda 4,5 milijardi recepata za lijekove, a 50% ih je bespotrebno ili nema učinka.

Godišnje se 2,2 milijuna ljudi upućuje na liječenje zbog neadekvatnog propisivanja lijekova, a od njih 100.000  umre", kazao je Dragan Primorac, predsjednik Upravnog vijeća Sv. Katarine.

Ovakva tehnologija za personaliziranu medicinu će omogućiti da se svakom pacijentu napravi test na 27 gena i 111 polimorfizama odgovornih za metabolizam 350 najčešće korištenih lijekova te će svaki moći dobiti lijek 'prema vlastitim specifikacijama'.

Takvom testu cijela ne prije 20-ak godina bila 100-tinjak milijuna dolara, dok je razvojem tehnologije pala na manje od 100 USD. U Hrvatskoj će se test, na bazi brisa sline, plaćati oko 5000 kuna. 

"Sv. Katarina svjetski je prepoznata i zbog uvođenja inovativnih postupaka zasnovanih na konceptu personalizirane medicine te smo je zato odabrali kao strateškog partnera", rekao je čelnik OneOmea Paul Owen.

Komentirajte prvi

New Report

Close