Fakulteti najlošiji dio obrazovnog sustava, djeca kako odrastaju dobivaju sve manje

Autor: Poslovni dnevnik , 28. veljača 2013. u 13:56
Igor Žonja, predsjednik Uprave tvrtke Tau on-line

Treba poticati konkurentnost ustanova na način da država plaća ili subvencionira školovanje u onim ustanovama s kojima su djeca i roditelji najzadovoljniji.

Trenutno stanje našeg odgojno-obrazovnog sustava je slijedeće: vrtići su u najboljem stanju iako i tu ima prostora za napredak, dok su fakulteti najlošiji dio našeg sustava, odnosno kako djeca odrastaju dobivaju sve lošiju uslugu. Kako promijeniti sustav?

Sport i umjetnost vratiti u vrtiće, škole i fakultete. Djeca na jednom mjestu rješavaju sve svoje osnovne potrebe. Treba poticati konkurentnost ustanova na način da država plaća ili subvencionira školovanje u onim ustanovama s kojima su djeca i roditelji najzadovoljniji bez obzira tko je vlasnik istih. Daljnje cijeloživotno školovanje te bavljenje sportom i umjetnošću je odgovornost svakog pojedinca. Školovati roditelje da ne upadaju u zamku pretjerane skrbi o djeci jer na taj način nam se događa da djeca odnosno mladež pretjerano dugo žive s roditeljima te se ne razvijaju u samostalne pojedince.Mirovinski sustav je davno srušen, vjerojatno još 80-ih ili 90-ih godina, Prirodoslovno matematički fakultet (PMF) je obrazovao nekoliko generacija koje znaju izračunati koje je stanje, to treba učiniti i pokazati javnosti, nakon toga se na realnim osnovama dogovoriti kako to razriješiti, štiteći starije koji nam tu teško mogu pomoći. Slična je situacija sa zdravstvenim sustavom, samo još gora, i on je davno srušen, međutim tu država i lokalna zajednica imaju kompleksniju ulogu jer imaju u vlasništvu najveći dio onih koji nam pružaju zdravstvene usluge.

Rješenje je slično: utvrditi stvarno stanje, odrediti stvarnu  razinu usluga na realnim osnovama te ako država i lokalne zajednice ne znaju kvalitetno upravljati zdravstvenim ustanovama, postupno ili u cijelosti ih privatizirati, odnosno iz fonda plaćati ili subvencionirati usluge onim ustanovama koje tržište izabere.Sve mjere koje država poduzima za dodatno zapošljavanje će u malom opsegu riješiti problem, ali ne treba odustati od njih nego ih stalno dorađivati prema zahtjevima tržišta. Nužan je zaokret u radu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) koji treba restrukturirati, da bude samo koordinator, a ne i ustanova koja izvršava usluge jer je kao takva neefikasna. Dodatno zapošljavanje se može dogoditi samo ako javni sektor provede restrukturiranje, te postane efikasniji, a HZZ uz ostale ustanove sustava pomogne u zbrinjavanju ljudi koji neće moći konkurirati na tržištu rada.Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, zakon o porezu na imovinu te zakon koji omogućava strateške investicije su pozitivne ideje koje treba doraditi i kvalitetno implementirati. Nužno je restrukturiranje javnog sektora koji će indirektno urediti tržište rada, roba i usluga, te smanjiti cijenu države. Sudstvo nam je u vrlo lošem stanju i pospješuje sve negativne procese, moramo tvrdoglavo inzistirati na efikasnosti sudstva, koje mora biti nezavisno, ali odgovorno.

Fondovi Europske unije su velika prilika, ali također opasnost za nas koji smo nesposobni da ih iskoristimo. Može nam se dogoditi da više uplaćujemo u EU blagajnu nego što iz nje povlačimo, a i ono što povučemo da ne bude korisno našoj zajednici. Vjerojatno će takvi trendovi biti u početku, ali moramo biti uporni u tome da ih promijenimo u našu korist. To možemo postići ako smanjimo korupciju vezano uz iste, što je uspjelo samo rijetkima u EU. Strateška industrija je svakako turizam, ali treba raditi na  svakom segmentu koji ima neke rezultate, npr. Đuro Đaković Holding trenutno ima velike potencijale, no postoji još dobrih primjera koje treba podržati, a u slučajevima gdje ne možemo naći rješenje, treba što prije promijeniti politiku kupnje birača i investirati u nove prilike. Sanirati i redefinirati energetiku i poljoprivredu. I, svakako, uvijek uključiti tržište kao regulator, uz što manji utjecaj države koji je ipak nužan.

Komentirajte prvi

New Report

Close