Hrvatska je 24. siječnja 2025. svjedočila masovnom bojkotu trgovina i benzinskih postaja, iniciranom kao odgovor na rastuće cijene proizvoda. Građani su putem društvenih mreža i poruka pozivani da se suzdrže od kupovine tog dana, s ciljem slanja jasne poruke trgovcima i vlastima o nezadovoljstvu zbog visokih cijena.
Prema podacima Porezne uprave, bojkot je imao značajan učinak. Od 00:00 do 16:00 sati, broj izdanih računa bio je 43 posto manji u odnosu na isti period prethodnog petka, dok je iznos računa pao za 50 posto. Usporedba s petkom, 19. siječnja 2024., pokazuje pad broja računa za 32 posto i iznosa za 37 posto.
Dan nakon bojkota, mnogi su građani odlučili obaviti kupovinu u susjednim zemljama, poput Slovenije. Trgovine u Brežicama bile su preplavljene kupcima iz Hrvatske, privučenima nižim cijenama. Primjerice, pola kilograma kave na akciji koštalo je oko dva eura, dok je mliječna čokolada od 100 grama bila dostupna za 60 centi. Kupci su isticali kako su cijene u Sloveniji znatno povoljnije nego u Hrvatskoj, što je dodatno potaknulo njihov odlazak preko granice.
A nabavka preko granice nije jedini način kojim se Hrvati pokušavaju prilagoditi nesnosnom divljanju cijena osnovnih namirnica. Jedna je korisnica u Facebook grupi Škrtica podijelila svoje savjete za uštedu.
“Ako smijem podijeliti par svojih trikova za uštedu… Naravno, nitko ih ne mora slijediti. Pišem tjedne jelovnike. Najčešće vikendom, kada su sva djeca kući. Velika smo obitelj i na hranu nam ode najviše novaca. Dakle, napišemo tjedni jelovnik: doručak, ručak, večera. Užine su uglavnom voće ili keksi ili nešto slično”, pojasnila je korisnica na Facebooku.
Dodala je i kako ima popis namirnica koje su pospremljene u zamrzivaču, s količinama. Ažuriram ga jednom mjesečno, a jelovnik uglavnom temelji na namirnicama iz zamrzivača zimi, dok u ostala godišnja doba ima u vrtu povrća. Zimnicu također radi sama, slatku i slanu.
“Malo je izdataka jer ne proizvedem dovoljno da imam i za zimnicu, ali kasnije se isplati. Pregledam sve kataloge online i pišem popis za kupovinu. Idem u dućan dva puta mjesečno. Držim se striktno popisa. Uzme mi cijelo popodne jer obiđem sve dućane da uhvatim što više toga na akcijama. Brašno isto kupujem i mijesim kruh unazad 10 godina sigurno. Rijetko ga kupim. Dobra sam si i s mesarima, pa mi prišapnu ako nešto nije svježe ili će nešto biti na akciji pa nek pričekam. Za nas 10 na taj način potrošim mjesečno oko 300 – 400 eura maksimalno za sve obroke”, zaključila je u objavi na Facebooku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu