Evo što Švaljek misli o smanjenju plaća

Autor: Poslovni.hr/Hina , 21. veljača 2013. u 14:44
Sandra Švaljek, ekonomistica. Photo: Daniel Kasap/PIXSELL

Upitana hoće li to imati negativan efekt na potrošnju Švaljek je odgovorila potvrdno.

 Bolje je, ako se već mora smanjivati masa plaća, a znamo da se mora, smanjivati plaću nego broj radnih mjesta, izjavila je danas ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb Sandra Švaljek upitana za komentar Vladine najave smanjenja koeficijenta zaposlenih u javnim i državnim službama za 3 posto.

Međutim, čini se da je i tih tri posto relativno mali postotak i s obzirom na ukupno stanje u gospodarstvu to će nešto pomoći, ali pitanje je da li će moći ustabiliti situaciju u državnom proračunu, istaknula je Švaljek odgovarajući na pitanja novinara nakon 11. susreta gospodarstvenika Zagrebačke županije.

Upitana hoće li to imati negativan efekt na potrošnju Švaljek je odgovorila potvrdno.

Svaka mjera fiskalne konsolidacije, bilo da se radi o mjerama na strani prihoda ili strani rashoda, ima negativne efekte na gospodarski rast, rekla je.

Napomenula je kako su neka istraživanja pokazala da ove mjere na rashodovnoj strani imaju manji negativni utjecaj na gospodarski rast, no u svakom slučaju onaj kome se smanji plaća trošit će manje i samim time će u konačnici biti i nešto manji bruto domaći proizvod.

Međutim, ističe Švaljek, te su mjere stabilizacije stanja u javnim financijama neophodne iz niza razloga, između ostalog da bi se povećalo povjerenje tržišta u Hrvatsku u cjelini, ali i u gospodarske subjekte koji djeluju unutar Hrvatske.

Komentari (1)
Pogledajte sve

NASTAVAK RASPRODAJE INE PREMA SDP-HNS ZAKONU IZ 2002.:

Vlada će uskoro u proceduru pustiti izmjene Zakona o privatizaciji Ine.
Kako je potvrdio Siniša Petrović, predsjednik NO Ine za portal Energetika-net, država će se odreći prava iz članka 10. kojima je štitila svoje interese.
Taj članak daje RH specijalna prava “zlatne dionice”, od kontrole nad promjenama u vlasništvu do prava veta na određene odluke Uprave, kao i pravo prvokupa cjelokupne ili dijela imovine u slučaju likvidacije tvrtke.
Petrović pojašnjava da država mora ispoštovati ono što je ispregovarano s EU, a ta prava, tvrde u Vladi, nisu u skladu s pravnom stečevinom EU.
Tvrdi se i da Petrović i šef Državne uprave za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović već mjesecima vode i pregovore s Molom, no o pregovorima nema detalja.
PD

Nakon što su 2002. SDP i HNS prodali MOLU 25 % INE za siće od 505 miliona (za 10 % vrijednosti) nastavlja se rasprodaja INE .
I nitko za to nije još odgovarao !

New Report

Close