U organizaciji Poslovnog centra znanja Poslovnog dnevnika, danas je u zagrebačkom restoranu Bon Appetit održan okrugli stol na temu ''Snaga hrvatske hrane: Mlijeko i mliječne prerađevine''.
Panel na kojem se raspravljalo o izazovima s kojima je suočen mliječni sektor te rješenjima njegova oporavka, okupio je vodeća imena mjerodavna za ovu problematiku: Zvjezdanu Blažić, pomoćnicu ministra poljoprivrede, Jasminu Havranek, ravnateljicu Agencije za znanost i visoko obrazovanje, Zdravka Baraća, ravnatelja Hrvatske poljoprivredne agencije, Davora Blažića, predsjednika Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka, Rašeljku Maras, direktoricu CROMILK-a, Antuna Milića, direktora otkupa i razvoja proizvodnje mlijeka u Dukatu, Željka Ljubića, savjetnika generalnog direktora za mljekarstvo u Vindiji, Andreu Gross Bošković, ravnateljicu Hrvatske agencije za hranu te Hrvoja Galičića, direktora Sektora za kredite u Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak.
Otkup mlijeka u Hrvatskoj, u samo dva sata koliko je trajao ovaj skup, smanjen je za 25 kilograma. Ova poražavajuća brojka tek je dio negativnog trenda smanjenja otkupa mlijeka koji je u prvih devet mjeseci 2013. naspram istog razdoblja prošle godine manji za čak 87 milijuna kilograma. Do kraja godine ta bi brojka mogla dosegnuti 100 milijuna kilograma, time se Hrvatska, s procjenom otkupa samo 500 milijuna kilograma vraća u 2002. kada je otkupljeno 480 milijuna kilograma mlijeka. Kako je naglašeno na panelu, zabrinjavajući trend bilježi se u broju proizvođača mlijeka te u smanjenoj proizvodnji po jednom gospodarstvu. Naime, Dukat je 2010. godine imao 10.024 kooperanta, Vindija ih je imala 4.086, a ukupno je 20.567 farmera davalo mlijeko u otkup. U rujnu 2013. brojka otkupljivača je prepolovljena, mlijeko je u otkup davao tek 10.691 farmer.
Rješenje za ovo dramatično urušavanje mliječnog sektora mogao bi biti novi operativni program proizvodnje mlijeka za razdoblje od 2014. do 2020. po kojem bi Hrvatske farme dosegnule godišnju proizvodnju od 800 milijuna kilograma. Osim toga, potrebna je sustavna edukacija farmera, kojima treba omogućiti povoljne kredite za kupnju rasplodnih junica, ali i mliječnih grla jer, trenutačno u gotovim, no praznim objektima ima mjesta za 13.500 krava koje unutar godinu dana proizvodnju mlijeka mogu povećati za oko 100 milijuna kilograma. Nužno je i što žurnije legaliziranje farmi radi povlačenja sredstava iz europskih fondova te prioritetno davanje u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta mliječnim farmama. Jasmina Havranek upozorila je da konačno treba naći model kako poljoprivredno zemljište u privatnom vlasništvu, na koje otpada čak 70 posto od svih oranica, staviti u funkciju. „Savjetujem ministru Liniću neka počne oporezivati neobrađenu zemlju, brzo će napuniti proračun,“ istaknula je Havranek.
5. prosinca 2013. održat će se drugi okrugli stol Snage hrvatske hrane na temu mesa i mesnih prerađevina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu