Evo kako će u praksi izgledati novi propisi o zabrani pušenja

Autor: Poslovni.hr , 26. listopad 2016. u 09:01
Foto: Miranda Cikotić / Pixsell

U vezi s nepušačkim zonama, koje mogu donijeti jedinice lokalne samouprave, idu prema cilju promoviranja zdravog načina života.

Prema prijedlogu izmjena Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda jedinice lokalne samouprave mogu proglasiti nepušačke zone. Zonama bez cigareta moći će se proglasiti cijeli trgovi, ulice i prostori uz razne javne objekte. Ugostitelji se pribojavaju da će biti zabranjeno pušenje na terasama, a odluka koji uopće dio grada izabrati itekako može biti diskutabilna.

Dario Nakić, bivši ministar zdravstva, gostujući u HRT-ovoj emisiji "Tema dana" kazao je da u skladu s EU direktivom treba donijeti odredbe kojima će se na novim pakiranjima cigareta morati istaknuti sličice.Prema odredbama te direktive cigareta će se s novim obilježjima prodavati od 20. svibnja 2017. godine. Željeli smo i neke odredbe iz staroga zakona poboljšati. Naime, sadašnjim zakonom u Hrvatskoj se u brojnim ugostiteljskim objektima ne primjenjuju odredbe zakona o nepušenju. Osim toga, u prostorijiama u kojima se puši inzistirat će se na dosljednoj primjeni pravilnika u vezi s ventilacijom i da su prostorije u kojima se puši odvojene od onih u kojima se ne puši, dodaje Nakić. 

U vezi s nepušačkim zonama, koje mogu donijeti jedinice lokalne samouprave, idu prema cilju promoviranja zdravog načina života. Dakle, ova stavka o nepušačkim zonama navodi i to da jedinica lokalne samouprave može, u onim mjestima gdje želi promovirati određene vrste turizma (zdravstvenog), donijeti odluku da određeni dio grada ili mjesta proglasi zonu gdje se ne puši – ali samo u unutrašnjim prostorima. 

Nenad Šepak, predsjednik ceha ugostitelja i turističkih djelatnika pri Hrvatskoj obrtničkoj komori, rekao je da oni građani koji puše, ali i oni koji ne puše, ne smiju biti građani drugog reda. U javnoj raspravi uputili smo dopis prema Ministarstvu zdravlja gdje smo smo željeli dobiti tumačenje što je to točno nepušačka zona. Dobili smo odgovor koji nas nije zadovoljio, a odnosio se na javni prostor, što uključuje i vanjski i unutarnji.

No ovo što je sada rekao gospodin Nakić nas bi zadovoljilo, a posebno ako bi dobili pisanim putem, kazao je Šepak. 

Pročelnica Ureda za gospodarstvo grada Zagreba, Mirka Jozić, rekla je da će u vezi s aktualnim pitanjem konzultirati i struku i građane, putem mjesnim odbora i Vijeća gradskih četvrti, da se vidi što oni o tome misle. Ne možemo sada još reći da li bi jedan dio grada bio nepušačka zona. Kako bi se odredbe o nepušačkim zonama odnosile na unutarnje prostore – to će biti teže provesti, kazala je.

Komentari (6)
Pogledajte sve


Što se zabrana tiče najgori su mi bivši pušaći , bivši alkoholičari i bivše kurve

istina, ali opet, pušenje treba zabraniti svuda. ili je ideja ugostitelja da nepušači sjede doma, a pušači da izlaze i zadimljuju kafiće. toga nema nigdje osim u vukojebinama bivše jugoslavije.

Što se zabrana tiče najgori su mi bivši pušaći , bivši alkoholičari i bivše kurve

neka puše u svojem stanu, javni prostori moraju biti bez dima cigareta jer i pasivno pušenje ubija. pušači su u 98% slučajeva nekulturni, nije ih briga puši li netko za susjednim stolom, čak vade cigarete u restoranima. dakle , jedino rješenje za naše primitivce je potpuna zabrana pušenja na ulici, u javnim objektima , u kafićima i institucijama uz rigorozne kazne. kao u americi i francuskoj. nema druge. a ovi koji kažu pušački i nepušački objekti – neka mi kažu koji su nepušački objekti u zagrebu da izađem van navečer. ima ih možda 10%, pušačkih 90%. a samo trećina hrvata puši i ta trećina terorizira dvije trećine nepušača. dakle, apsolutna zabrana pušenja svugdje osim u vlastitom domu. nećemo valjda neukim primitivnim pohlepnim ugostiteljima puštati da teroriziraju državu i javno zdravlje? svi plaćamo liječenje karcinoma pluća , jednjaka , grla i usta, srca i krvnih žila. upravo radi nemara države, a to je enormno skupo. pušačima također treba 10 puta poskupiti troškove zdravstvene zaštite i treba početi kao u UK : pušite? ok, nećemo vas zaposliti. razlog? koštate našu firmu godišnje par milijuna funti jer ste bez cigarete dekoncentrirani pa izlazite pušiti svakih pola sata, dok nepušač tih pola sata odradi. eto, tako bi trebalo, a znamo da će radi mita i korupcije ugostitelja to sve biti samo san, a i ako sve prođe, opet će ta bagra podmićivati inspektore i opet smo na ničemu. hrvatska je jedina država uz srbiju koja nije zabranila pušenje u ugostiteljskim objektima. to najbolje govori kamo spadamo.

Što će reći iz udruge za zaštitu pušača ? …. ovo već spada u diskriminaciju građana npr. kao rasizam.
Ako nepušači imaju svoj javni prostor , jednako tako pušači imaju pravo na svoj javni prostor !

New Report

Close