Europski krug baristera rapravlja u Zagrebu, HOK nije za sve novitete

Autor: Suzana Varošanec , 14. studeni 2014. u 14:59
Robert Travaš. Photo: Zarko Basic/PIXSELL

“Odvjetnici su zadnja linija obrane od samovolje države, bez obzira o kojoj se državi radi”, podsjeća Travaš dodajući da je današnji položaj odvjetništva u Hrvatskoj zadovoljavajući.

Ne prihvaćamo mišljenja nekih kolega na nedavnoj konferenciji UIA u Firenzi da je argument da se time narušava samostalnost i neovisnost odvjetništva potrošen i da je to bio argument unazad 10 godina, jedna je od zanimljivih poruka iz pozdravnog govora Roberta Travaša, predsjednika HOK-a kojim je danas u Zagrebu otvorena godišnja konferencija Europskog kruga baristerske komore Engleske i Walesa, u suradnji s Hrvatskom odvjetničkom komorom u Zagrebu.

Tema je "Europski odvjetnici u Uniji koja se mijenja",  a Europski krug baristera (odvjetnici koji imaju pristup sudu) inače je sekcija unutar Baristerske komore Engleske i Walesa koja nastoji prebroditi jaz između anglosaksonskog i kontinentalnog prava. Upravo su odvjetnici iz Engleske i Walesa izrazili želju da svoju Konferenciju održe u suradnji s Hrvatskom odvjetničkom komorom, i to kao znak dobrodošlice povodom ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju, a time i ulaska Hrvatske odvjetničke komore u punopravno članstvo Vijeća odvjetničkih komora Europe. Predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Robert Travaš, u svom pozdravnom govoru, najprije se osvrnuo na značajnu ulogu Europskog kruga baristerske komore Engleske i Walesa. Kako je rekao, on zbližava odvjetničku profesiju koja potječe iz dva različita pravna sustava, i to sustava anglosaksonskog i kontinentalnog prava, a međunarodna suradnja odvjetnika nužna je, kaže, pretpostavka obrane neovisnosti i samostalnosti odvjetništva kao samoregulirajuće profesije, kao što je i "takav položaj odvjetništva nužan za obranu i ostvarenje prava naših stranaka". 

"Odvjetnici su zadnja linija obrane od samovolje države, bez obzira o kojoj se državi radi", podsjeća Travaš dodajući da je današnji položaj odvjetništva u Hrvatskoj zadovoljavajući. Naime, odvjetništvo je u Ustavu RH navedeno kao neovisna i samostalna služba, koja svakome pruža pravnu pomoć u skladu sa zakonom, a uređeno je Zakonom o odvjetništvu i drugim aktima. Nadripisarstvo, odnosno neovlašteno pružanje pravne pomoći za naknadu propisano je u Kaznenom zakonu kao kazneno djelo protiv pravosuđa. A upravo u cilju održavanja ovakvog statusa odvjetništva – jedine garancije stručne i profesionalne pravne pomoći strankama, HOK smatra da se odvjetnici svuda u svijetu i kroz organizacije u koje su povezani (CCBE, UIA, IBA i druge) moraju zalagati za ekskluzivno pravo odvjetnika na pružanje pravne pomoći. 

"Samo neovisan, samostalan i stručan odvjetnik može biti garancija građanima da će ostvariti bilo koje svoje pravo. Zato HOK ne podržava ulazak osoba izvan odvjetničke profesije u vlasničku strukturu odvjetničkih društava. Ne prihvaćamo mišljenja nekih kolega ne nedavnoj konferenciji UIA u Firenzi da je argument da se time narušava samostalnost i neovisnost odvjetništva potrošen i da je to bio argument unazad 10 godina", navodi on. 
No, Travaš je naveo više novih koncepata koje HOK zapravo ne podržava – to su Alternative Business Structures (ABS), One Stop Shop i slično. Iako je poznato da, primjerice, 327 ABS-ova djeluje u UK i Walesu, po njegovom mišljenju to je ipak relativno mali broj u odnosu na 11.000 odvjetničkih društva koje tamo djeluju.  

Istaknuo je i da HOK svakako podržava međunarodnu suradnju i djelovanje odvjetnika na području drugih jurisdikcija, naravno u skladu s propisima EU i s time usklađenim nacionalnim propisima, ali ne i to da se "naši klijenti nazivaju potrošačima pravnih usluga". To su klijenti kojima je, kaže, potrebna pravna pomoć za ostvarenje nekog njihovog prava, a ne potrošači (consumers), i to bez obzira koliko ih neke strukture EU u pogledu ostvarenja prava građana reguliraju i nazivaju potrošačima (consumers).

 "Svrha i osnovni zadatak odvjetništva ostao je isti tijekom stoljeća, a to je zaštita interesa naših stranaka – zaštita ljudskih prava", zaključuje Travaš dodajući da su temeljne značajke ove profesije bile i ostale povjerljiv odnos sa strankom, te neovisnost i samostalnost odlučivanja isključivo u cilju obrane i ostvarenja prava stranaka.

Komentirajte prvi

New Report

Close