Europske tvrtke više ulažu u R&D, ali Hrvatske nema na vidiku

Autor: Josipa Ban , 13. siječanj 2025. u 22:00
Europa ne zaostaje samo u broju poduzeća s velikim ulaganjima u R&D, već i njihovom usmjerenošću i produktivnošću, čak 45 posto ulaganja fokusirano je u atomobilskoj industriji/Shutterstock

Novi pregled ulaganja europskih kompanija donosi važan pregled stanja.

Prvi put u 10 godina rast ulaganja u istraživanje i razvoj (R&D) europskih poduzeća nadmašio je rast koji su ostvarile američke i kineske tvrtke, najveći izazivači konkurentnosti Starog kontinenta.

Najnoviji Pregled stanja ulaganja poduzeća EU-a u R&D (EU Industrial R&D Investment Scoreboard) pokazuje da je rast na razini EU-a u 2023. iznosio 9,8 posto, dok su američka i kineska poduzeća u R&D uložila 5,9 te 9,6 posto više nego godinu ranije. Ukupno 2000 najvećih svjetskih kompanija u 2023. uložilo je rekordnih 1257,7 milijardi eura u istraživanje i razvoj.

Ovo zanimljivu ljestvicu Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije objavljuje kako bi usporedio odnos vodećih industrijskih ulagača u R&D na svjetskoj i EU razini (2000 na svjetskoj te 800 na EU razini) te dao važne uvide poduzećima, znanstvenicima ali i kreatorima politika.

Četiri globalna veličanstvena

Globalno se najviše ulaže u sektorima informacijsko-komunikacijskih tehnologija (hardver i softver), u zdravlje i auto industriju.

Važna poruka Hrvatskoj
Ljestvica ostavlja važnu poruku i Hrvatskoj. Niti jedno domaće poduzeće od 2004. od kada se objavljuju podaci, nije se uspjelo plasirati na ovu važnu listu. Činjenica da smo mala ekonomija ne može biti opravdanje jer su svoje mjesto među najjačima u 2023. našle kompanije iz Slovenije, Mađarske, Malte i Portugala, ali i 99 malih i srednjih poduzeća koje ne zapošljavaju više od 250 radnika (uglavnom je riječ o farmaceutskim i biotehnološkim tvrtkama). Dakle, može se.

No, ni Europska unija, unatoč rastu ulaganja u R&D, ne može biti zadovoljna. Posljednji Pregled stanja, kao i raniji, pokazuje niz strukturnih problema zbog kojih Europa gospodarski i tehnološki sve više zaostaje za SAD-om i Kinom. U konačnici zaključcima ove analize služio se i Mario Draghi kada je radio na preporukama (njih 170) za jačanje europske konkurentnosti.

Ljestvica 2000 vodećih privatnih ulagača u R&D pokazuje da primat i dalje drže američka poduzeća (s udjelom od 42 posto). Slijede europska (18,7 posto) pa kineska (17,1), s time da Kinezi imaju najveći rast broja novih poduzeća na listi. Europa, nažalost, ne zaostaje samo u broju poduzeća s velikim ulaganjima u R&D, već i njihovom usmjerenošću i produktivnošću.

Većina novca (čak 45 posto) ulaže se u istraživanja i razvoj u automobilskom sektoru. Europske kompanije uložile su u njega, primjerice, tri puta više od kineskih konkurenta, s kojima se, unatoč višim ulaganjima, sve teže nose. Amerikanci, s druge strane, najviše ulažu (70 posto svih R&D investicija) u IT (softver i hardver) te zdravlje. Kinezi su drugi po ulaganjima u IKT te zdravlje.

Ovo su ujedno i četiri sektora na koja otpada tri četvrtine svjetskih ulaganja u R&D (redom: IKT hardver, IKT softver, zdravlje i automobilska industrija) Na svjetskoj razini ljestvicu predvodi američki Alphabet s ulaganjima koja su u 2023. iznosila 39,8 milijardi eura. U Europi je to njemački Volkswagen s ulaganjima u R&D od 21,7 milijarde.

Na ljestvici top 800 europskih ulagača u R&D najviše je njemačkih, francuskih i nizozemskih kompanija. Usto, većina europskih tvrtki koje su se našle u top 800 ulaže izvan četiri najzastupljenija sektora. To implicira, stoji u Pregledu stanja, širu sektorsku bazu u odnosu na SAD-a. No, ne donosi i veću konkurentnost.

39,8

milijardi eura uložio je Alphabet u R&D 2023. godine

Padaju povrati na ulaganja
Zanimljiva je i ovogodišnja analiza produktivnosti R&D investicija. Ona pokazuje da se globalno smanjuju povrati takvih ulaganja što znači da je za tržišni uspjeh proizvoda i ideja danas potrebno uložiti znatno. Također, europska poduzeća ostvaruju daleko niže razine R&D produktivnosti (u smislu generiranja prodaje i novih ideja) u odnosu na SAD i Kinu.

“To sugerira da nije dovoljno inzistirati samo na većim ulaganjima privatnog sektora u R&D. Potrebno će biti poboljšati istraživačko-razvojne procese i rutine, poraditi na politikama privlačenja i zadržavanja talenata te oblikovanju instrumenata koji će R&D poticaje usmjeravati u inovacije koje će imati veći utjecaj”, sugerira se u Pregledu stanja.

Komentirajte prvi

New Report

Close