Europa ubrzano pali plin, skladište Okoli popunjen 54 posto

Autor: Siniša Malus , 08. siječanj 2025. u 21:00
Uz Hrvatsku, lošu popunjenost u EU-u imaju plinska skladišta u Francuskoj i Nizozemskoj, koja su na 56 posto kapaciteta/Luka Stanzl/PIXSELL

U siječnju skok potražnje za plinom za više od 100 mil. m3 po danu u Europi.

Europa troši rezerve plina brže nego ikad u proteklih sedam godina, a brzo bi iscrpljivanje moglo otežati akumuliranje rezervi prije sljedeće sezone grijanja i utjecati na kratkoročne cijene, objavio je Bloomberg.

Procjenjuje se da prekid protoka ruskog plina s 42 milijuna kubničnih metara po danu na nulu od 1. siječnja predstavlja neto smanjenje bilance plina sjeverozapadne Europe reda veličine od 16 kubičnih metara (2,7% očekivane potražnje u regiji za 2025.).

Samantha Dart, suvoditeljica istraživanja globalne robe u Goldman Sachsu, rekla je za specijalizirani portal Oilprice.com da je hladnije vrijeme od prosjeka diljem EU-a “jači pokretač” od zaustavljanja izvoza ruskog prirodnog plina preko plinovoda iz sovjetske ere koji prolaze kroz Ukrajinu. To će vršiti pritisak na rast europskih cijena plina.

“Da budemo jasni, iako sjeverozapadna Europa nije dobivala ništa od tog plina, očekujemo da će se Austrija oslanjati na uvoz plinovoda iz Njemačke kako bi pokrila svoju potražnju za plinom i potencijalno dodatne marginalne tokove koji bi nadopunili potrebe Slovačke.

Preliminarni podaci za 1. siječnja pokazuju da je njemački izvoz plina u Austriju porastao za devet milijuna kubičnih metara dnevno. Značajniji i iznenađujući pokretač suženja bilance plina u siječnju su temperature puno niže od prosjeka koje se predviđaju za sjeverozapadnu Europu za sljedeća dva tjedna, više od 4°C ispod desetogodišnjeg prosjeka.

Ako se ostvari, procjenjujemo da bi tako niske temperature podigle potražnju plina u sjeverozapadnoj Europi za više od 100 milijuna kubičnih metara po danu u siječnju”, rekla je Dart.

Problemi za Petrokemiju

Ako se cijena plina zadrži na 50 eura po megavatsatu, to bi moglo stvarati probleme Petrokemiji, kojoj proizvodnja neisplativa već pri 40 eura.

Visoki porezi na energiju
Analitičari Deutsche Banka su, međutim, istaknuli da “vrijedi imati na umu da su cijene još uvijek znatno ispod razine cijele 2022. godine”. “Međutim, 2024. europsko skladište plina bilo je na najnižoj razini u posljednje tri godine pa će povećanje cijene pridonijeti inflatornim pritiscima”, prenosi Guardian.

Ranije je predstavnica Europske komisije Anna-Kaisa Itkonen izjavila da još nije primijetila skok cijena struje u EU nakon prestanka isporuka ruskog plina preko Ukrajine. No, poskupljenje struje bit će neizbježno nastavi li se trend rasta cijene plina. EU priprema nacrt paketa mjera za podršku industrijama koje su u krizi, što bi trebalo biti objavljeno početkom sljedeće godine, u vremenu u kojem proizvodni divovi – od autoindustrije do čeličana – upozoravaju na zatvaranje tvornica i gubitka tisuća radnih mjesta.

Vlade koje traže načine da pomognu europskim industrijama, trebale bi se fokusirati na visoke poreze na energiju na kontinentu koji narušavaju konkurentnost, rekao je za Reuters čelnik europskog lobija za električnu energiju. Europska ekonomija plaća cijene električne energije dva do tri puta veće od onih u SAD-u. Porezi su u prosjeku činili 23 posto maloprodajne cijene električne energije koju su 2023. plaćale europske energetski intenzivne firme, pokazala je analiza think tanka Bruegel.

4

stupnja celzijusa ispod 10-godišnjeg prosjeka predviđaju se temperature u siječnju u Europu

Neisplativo za Petrokemiju
Hrvatsko skladište plina u Okolima je u srijedu bilo na 54 posto svojih skromnih kapaciteta, a lošu popunjenost u EU-u zasad imaju skladišta u Francuskoj i Nizozemskoj, koja su na razini od 56 posto. Unatoč situaciji s plinom u Europi, iz Ministarstva gospodarstva uvjeravaju da opskrba plinom u Hrvatskoj ostaje stabilna i bez poremećaja, i to zahvaljujući strateškoj ulozi LNG terminala na Krku, zbog čega Hrvatska nije ovisna o ruskom plinu.

Osim toga, u ministarstvu podsjećaju da se Hrvatska opskrbljuje plinom iz LNG terminala, domaće proizvodnje i skladišta u Okolima, koje unatoč ubrzanom pražnjenju ima dovoljno plina za hrvatske potrebe, pa čak i za zemlje u regiji.

Sasvim je druga priča industrija. Ako se cijena plina zadrži na 50 eura po megavatsatu, to bi moglo stvarati probleme industriji umjetnih gnojiva, odnosno kutinskoj Petrokemiji, kojoj cijena plina od 40 eura već stvara probleme jer im je u tom slučaju proizvodnja neisplativa, odnosno cijena plina postaje viša od prodajne cijene umjetnih gnojiva.

Iz redova kutinskih sindikalaca ovih su se dana mogle čuti pesimistične najave u vezi pokretanja proizvodnje u kutinskoj tvornici u tim okolnostima. Podsjetimo, bude li sve teklo prema planovima, ponovno pokretanje proizvodnje može se očekivati na proljeće.

Većina pogona Petrokemije ne radi zbog remonta koji se mora obaviti zbog produženja ekološke dozvole. On završava krajem veljače i bit će to svojevrsni “trenutak istine”, kad je riječ o pokretanju proizvodnje u Petrokemiji.

Komentirajte prvi

New Report

Close