Projekt LNG terminala u Omišlju dobio je jučer u Bukureštu dodatan vjetar u leđa na energetskom mini samitu Europske unije.
U rumunjskoj prijestolnici su ministri energetike devet EU članica (Hrvatska, Austrija, Bugarska, Grčka, Mađarska, Italija, Rumunjska, Slovenija i Slovačka), osam operatera iz istočne i jugoistočne Europe, potpredsjednik Europske komisije (EK), zadužen za Energetsku uniju, Maroš Šefčovič te povjerenik EK za klimu i energiju, Miguel Arias Canete, dogovorili daljnju suradnju u okviru inicijative Komisije o energetskoj povezanosti u srednjoj i jugoistočnoj Europi koja je pokrenuta 2015.
Kako su izvijestili iz predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, tijekom sastanka potpisani su brojni projekti važni za postizanje energetske stabilnosti i sigurnosti u opskrbi energentima u srednjoj i jugoistočnoj Europi, između ostalog i projekt uvođenja LNG-a na Krku sufinanciran sa 102 milijuna eura iz EU programa Connecting Europe Facility (CEF). Također uz posredovanje EK su uspostavljene radne skupine za reverzibilni transbalkanski plinovod tzv. vertikalni koridor. Uz to donesen je detaljan akcijski plan o tržištu plina te ocijenjen napredak od rujna 2016.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu