Europski parlament je na zasjedanju u Strasbourgu izglasao izmjene EU direktive o pitkoj vodi koje imaju za cilj čišću i sigurniju pitku vodu dostupnu svima.
Stupanjem nove direktive na snagu uvest će se novi način mjerenja čistoće vode, proširiti lista kemikalija i spojeva na čiju prisutnost će se testirati i obvezati države članice EU da promoviraju univerzalan pristup pitkoj vodi za sve građane.
250 tisuća
građana Hrvatske nema pristup pitkoj vodi iz javnog vodovoda
Nova direktiva postrožuje i maksimalno dozvoljene vrijednosti za cijeli niz onečišćivača i toksina poput olova, bakterija te industrijskih kiselina i spojeva. Uz to, pružatelji vodovodnih usluga će morati značajno povećati uzorkovanje i broj točaka u vodovodnom sustavu na kojima ispituju kvalitetu vode. Upozoreno je i na sve veći problem mikroplastike u kontekstu pitke vode.
Naime, istraživanja su pokazala da je mikroplastika prisutna u oko 2/3 uzoraka vode iz vodovoda u europskim zemljama. Ipak, cjelovitih podataka za sve države članice nema, a mjerenja se vrše stihijski. EU parlamentarka Biljana Borzan je, u suradnji s kolegama iz svoje političke grupe, obvezala Europsku komisiju da izradi metodologiju za mjerenje prisutnosti mikroplastike u vodi.
"S obzirom na to da u Hrvatskoj u 21. stoljeću skoro 250.000 građana nema pristup pitkoj vodi iz vodovoda, podržala sam da se državama članicama uvede obveza pružanja te usluge, a ne samo preporuka. Na kraju krajeva, na raspolaganju su nam značajna sredstva iz EU fondova upravo za tu svrhu", veli Borzan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu