Ovih dana u saborsku proceduru trebao bi se uputiti Zakon o javnoj nabavi, a zbog usklađenja s direktivama EU najvažnija je izmjena vezana uz korištenje kriterija ekonomski najpovoljnije ponude (ENP) u odabiru najboljeg ponuditelja te kriterija poput onih zelene, inovativne, održive i socijalne nabave.
Tvrtka "Projekt jednako razvoj" provela je istraživanje kojim se provjeravala spremnost naručitelja u sustavu javne nabave na primjenu nove direktive, a obuhvatilo je oko 25 posto aktivnih javnih i sektorskih naručitelja, tj. 264 ispitanika. Od provedenih 15 tisuća postupaka nabave lani, kriterij ekonomski najpovoljnije ponude korišten je u samo 369 postupaka, kriterij zelene nabave u samo 29 postupaka javne nabave, dok se o inovativnoj, održivoj i socijalnoj nabavi još uvijek samo govori.
U novom razdoblju naručitelje se dodatno potiče da veće značenje daju kriterijima kvalitete, pitanjima zaštite okoliša, društvenim značajkama ili inovacijama, a da pritom i dalje u obzir uzimaju i cijenu i troškove životnog ciklusa predmeta nabave. Direktive i predviđaju uvođenje europske jedinstvene dokumentacije, a Europska komisija predviđa da će ovakav pristup smanjiti administrativni teret tvrtkama za čak 80 posto. Vrijednost javne nabave u Hrvatskoj u 2015. godini iznosila 40,58 milijardi kuna, a njen udio u BDP-u iznosio velikih 12,14 posto. Javna nabava na razini EU smatra se jednim od ključnih instrumenata strategije Europa 2020.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu