Hrvatski trgovački lanci Emmezeta, Konzum, Lidl Hrvatska i trgovački centar City Center one danas su pokazali osviještenost o potrošačkim pravima pridruživanjem kampanji "Potrošači, upoznajte svoja prava!".
Predstavnici trgovačkih lanaca sastali su se s Brankom Baričevićem, voditeljem Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj te Biljanom Borzan, hrvatskom zastupnicom u Europskom parlamentu. Tom su prilikom izrazili potporu informiranju potrošača o njihovim pravima na prodajnim mjestima te putem svojih komunikacijskih kanala.
Razvoj povjerenja
Branko Baričević, voditelj predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj tim povodom je rekao: "Iznimno nam je zadovoljstvo što su ova četiri trgovačka lanca u Hrvatskoj podržala našu kampanju. Time su pokazali značaj svoje pozicije u hrvatskoj poslovnoj zajednici ali i razumijevanje kako poštivanje potrošačkih prava doprinosi razvoju povjerenja i osigurava kompetitivnu prednost na tržištu." Biljana Borzan, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu istaknula je kako je informiranje kupaca o njihovim pravima na samom mjestu kupnje je izvrsna praksa. "Moji prioriteti u radu unutar Odbora za sigurnost hrane te Odbora za zaštitu potrošača jesu dobrobit i osnaživanje potrošača. Pokrenula sam inicijative o označavanju tzv. sekundarnih sastojaka u hrani primjerice, na njemačkim lazanjama mora biti označeno da je meso u njima iz Rumunjske, zdravstvenim upozorenjima na alkoholnim proizvodima te boljoj regulaciji novih prehrambenih proizvoda", poručila je europarlamentarka Biljana Borzan.
Trgovci te predstavnici Europske komisije i Europskog parlamenta posebno su raspravljali o tome kako informirati kupce o novim pravilima Europske unije o označavanju hrane koja se primjenjuju od prosinca prošle godine. Nova legislativa o označavanju hrane pomoći će kupcima da donose informiranije odluke o onome što konzumiraju. Ključne promjene u označavanju hrane, kako su objavili su iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, su bolja čitljivost informacija pa su tako propisana najmanja dozvoljena veličina slova za obvezne informacije, zatim lakša identifikacija alergena poput soje, lješnjaka, glutena i laktoze napopisu sastojaka pretpakirane hrane.
Sprečavanje obaman
Osim toga tu su i obvezne informacije o alergenima za hranu koja nije pretpakirana, uključujući restorane i kafiće, zatim obvezne informacije o podrijetlu svježeg mesa svinja, ovaca, koza i peradi. Propisani su i isti uvjeti za označivanje za prodaju na daljinu ili za kupovinu u trgovini, a i nanomaterijali moraju biti jasno naznačeni u popisu sastojaka. Nadalje, moraju jasno biti istaknute i posebne informacije o biljnom podrijetlu rafiniranih ulja i masti. Tu je i set snažnijih pravila kako bi se spriječila obmanjujuća praksa, a mora se istaknuti ime zamjenskog sastojka za "imitirajuću" hranu. Također, jasno se mora naznačiti kada je riječ o "spojenom mesu" i "spojenoj ribi", a jasno se moraju naznačiti i odmrznuti proizvodi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu